21 lipca rozpoczęły się zapisy na wyjątkowe warsztaty plastyczne i teatralne w ramach projektu „Sztuka wokół ziemi” z programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Te bezpłatne zajęcia są skierowane do dzieci w wieku 9-13 lat, a ich tematem przewodnim jest słowiańszczyzna, kult Matki Ziemi oraz życie Słowian w harmonii z naturą. Projekt również nawiązuje do Chłopów Władysława Reymonta, łącząc tradycje słowiańskie z polskimi. Przez pięć dni uczestnicy będą zgłębiać kulturę naszych przodków i poznawać ich tradycje.
Jak się zapisać?
Aby zgłosić dziecko do udziału w warsztatach, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 501 019 312 lub osobiście w MDK Radomsko, wypełniając kartę zgłoszeniową.
Program Projektu
-
„Opowieści Matki Ziemi” – Spotkanie z etnologiem w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku. Etnolog przybliży dzieciom historię i kulturę Słowian, opowie o ich legendach i tradycjach, pokazując związki między obrzędami słowiańskimi a polskimi zwyczajami.
-
„Portrety Matki Ziemi” – Warsztaty plastyczne. Uczestnicy stworzą 12 dużych desek malarskich, każda poświęcona innemu miesiącowi i przedstawiająca interpretację słowiańskiej bogini Mokosz. Warsztaty będą prowadzone przez instruktorów sekcji plastycznej MDK Radomsko.
-
„Łączy nas tradycja” – Warsztaty teatralne. Dzieci przygotują przedstawienie inspirowane „Chłopami” Reymonta, ukazujące motyw ziemi i jej przemian. Warsztaty obejmą ćwiczenia z głosu, ruchu scenicznego, wyrażania emocji, a także tworzenie scenariusza, scenografii, kostiumów i rekwizytów. Efektem będzie spektakl „Antek, Jagna, Maciej czyli chłopi w Radomsku”.
-
„Antek, Jagna, Maciej czyli chłopi w Radomsku” – Spektakl finałowy będący podsumowaniem warsztatów teatralnych, który odbędzie się w niedzielne przedpołudnie. Przedstawienie poruszy takie tematy jak cykl natury, przemijanie i odradzanie się, oraz szacunek do ziemi i jej plonów.
-
„12 Twarzy Mokoszy” – Wystawa prac powstałych podczas warsztatów plastycznych. Ekspozycja dwunastu dzieł będzie towarzyszyć pokazowi teatralnemu. Wernisaż odbędzie się w trakcie finałowego wydarzenia, a wystawa będzie dostępna dla szerokiej publiczności.
Harmonogram Warsztatów
-
Spotkanie z etnologiem w Muzeum Regionalnym: 19 sierpnia, godz. 9.00 – 11.00
-
Warsztaty plastyczne i teatralne w MDK: 19 sierpnia, godz. 11.00 – 14.00
-
Kontynuacja warsztatów plastycznych i teatralnych w MDK: 20 – 23 sierpnia,
godz. 10.00 – 13.00
-
Spektakl i prezentacja prac warsztatowych: 25 sierpnia, godz. 10.30
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2024”.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych warsztatach, które staną się intelektualną podróżą do naszej wielowymiarowej przeszłości, łącząc tradycje na przestrzeni wieków.