Trwa rozbudowa szkoły w Łękińsku

Trwa rozbudowa szkoły w Łękińsku Fot. UG Kleszczów

Przed rokiem rozpoczęła się jedna z większych inwestycji, jakie w ostatnich latach realizowała Gmina Kleszczów w dziedzinie oświaty. Jest to rozbudowa siedziby Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Łękińsku. Nowa część jednopiętrowego budynku zajmuje powierzchnię ponad 900 m kw. i pomieści m.in. 10 obszernych sal zajęć. Z funkcjonującą obecnie, starą częścią szkoły nowy budynek zostanie połączony łącznikiem.

Jak bardzo zaawansowana jest budowa? Ściany docieplone 18-centymetrową warstwą fasadowej wełny mineralnej zostały przygotowane do nałożenia ostatecznej warstwy tynku. Kolorystyka nowej części będzie zbliżona do tej, jaka występuje na elewacjach „starej” szkoły.

Wykonano już znaczną część podbudowy drogi, okrążającej szkolne budynki od południa. Zarówno jej wjazd, jak i wyjazd połączony będzie z ulicą Szkolną. Dzięki temu kierowcy autobusów szkolnych nie będą musieli wykonywać kłopotliwych manewrów zawracania, a uczniowie będą bezpiecznie wysiadać i wsiadać do autobusów w obrębie szkolnego placu.

Okna w nowej części szkolnego budynku (z wyjątkiem świetlicy) nie mają funkcji otwierania. Za wymianę powietrza w szkolnych salach i na korytarzach odpowiadać będzie rozbudowany system klimatyzacji, obsługiwany przez 6 central. Przewody systemu klimatyzacji zostały rozprowadzone pod stropami i będą zamaskowane elementami podwieszanych sufitów.

Na wykonanych i wyschniętych wylewkach w częściach sanitarnych układane są teraz płytki ceramiczne, natomiast w salach zajęć wykonywane są ostatnie, samopoziomujące warstwy wylewek. Na nich zostaną ułożone elastyczne, kolorowe wykładziny podłogowe.

Do ogrzewania szkolnych pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej będzie wykorzystana kotłownia gazowa, ulokowana na piętrze nowego budynku. Ściany i posadzka kotłowni pokryte zostały płytkami ceramicznymi. Trwają ostatnie przygotowania do podłączenia grzewczego kotła gazowego o mocy 200 kW.

Część energii elektrycznej, zużywanej przez szkolne urządzenia i instalacje, zostanie wytworzona… w szkole. Zamontowane już ogniwa fotowoltaiczne (łącznie 128 sztuk, z czego 40 na południowej elewacji, a 88 - na dachu) mają moc 40 kWp. Po to, by nie uszkodzić solidnie docieplonego stropu dachowego (24-centymetrowa warstwa styropianu o odpowiedniej twardości, pokryta dwiema warstwami papy) do montażu ogniw PV wykorzystano specjalne stelaże obciążone balastem.

Więcej o:
łękińsko rozbudowa szkoły w łękińsku gmina kleszczów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE