Trudne początki radnych powiatowych

Trudne początki radnych powiatowych

Druga sesja w powiecie radomszczańskim i zawirowań ciąg dalszy. Największe emocje wywołał temat przy wyborze ilości członków do składu osobowego Komisji Stałych Rady Powiatu Radomszczańskiego.

Nie tak dawno, bo dwa dni temu, miała miejsce pierwsza sesja w starostwie powiatowym, nowo zaprzysiężonych radnych w kadencji 2018-2023. Podczas obrad nie udało się radnym jej dokończyć. Wprowadzona została uchwała określająca ilość członków w Komisjach Stałych Rady Powiatu Radomszczańskiego. Obecnie komisje mogą liczyć od minimum 4 do maksimum 11 członków. To nie spodobało się radnym Prawa i Sprawiedliwości. Niemożność porozumienia się, wymusiła niejako na wyznaczenie terminu drugiej sesji.

W czwartek 22 listopada zadaniem radnych było ustalenie składu osobowego w komisjach stałych oraz wybranie przewodniczących we wszystkich komisjach. Radni PiS rozpoczęli od kontynuacji tematu sprzed dwóch dni. Ilość członków komisji stałych określona została w uchwale, która obowiązuje w danej kadencji. O tym, dlaczego ten zapis nie znalazł się w statusie starostwa, a czego chcieli radni PiS, mówił Tomasz Kornacki.

- Statut powinniśmy przyjmować na dłużej niż na jedną kadencję. To jest taki dokument podstawowy, z którym pracujemy nie tylko przez jedną kadencję. I w momencie, kiedy są potrzebne zmiany dostosowujemy ten status, bądź piszemy go na nowo. Była prośba Urzędu Wojewódzkiego żeby statuty napisać na nowo, bo większość gmin i powiatów miała te statuty stare, w których większość zapisów nie powinna już funkcjonować. Były wytyczne, aby tego typu zapisy nie znalazły się w statucie, ale mógł się on znaleźć w uchwale, którą podejmuje rada. To jest uchwała na tą kadencję
- mówił sekretarz Tomasz Kornacki.

Po zapisaniu się radnych na listy poszczególnych komisji, okazało się, że chęć pracy w komisji rewizyjnej wyraziło 15 osób. W związku z tym należało przeprowadzić imienne głosowanie, by spośród 15 wyłonić 11 członków komisji. Takiego głosowania nie chcieli radni PiS, którzy w pełnym składzie zapisali się na listę tej komisji. Nie chcąc głosowania, zaproponowali, że dobrowolnie zrzekną się członkostwa. W składzie komisji pozostał jedynie radny Szymon Zyberyng.

- Członkiem komisji rewizyjnej jestem tylko ja, bo tak wynika z prawa. Nie mogłoby nie być żadnego przedstawiciela naszej partii. Gdyby prawo mnie nie zmuszało również nie byłbym członkiem tej komisji. Będziemy czekali na rozstrzygnięcie nadzorcze odnośnie tej uchwały
- mówił po sesji Szymon Zyberyng.

Przy głosowaniu nad przyjęciem uchwały w sprawie wyboru składu osobowego komisji stałych rady powiatu, radni PiS wyjęli swoje karty do głosowania i nie oddali żadnego głosu. Co miało być aktem protestu na znak, że nie zgadzają się na nowy zapis w uchwale.

- Zmieniono uchwałę i wyeliminowano radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy wszyscy chcieli brać udział w pracach komisji rewizyjnej, angażując się aktywnie w tę pracę. Zdecydowanie był to nasz protest (że zrezygnowali z udziału w komisji - przyp.red.), ponieważ radni mają mandat od wyborców. To jest funkcja kontrolna i fundamentalna funkcja radnego. Ograniczają nam wolność. Przykre, że ze strony osób, które mówią tyle o demokracji i wolności, było głosowanie za ograniczeniem tej możliwości. Wyciągnięcie kart do głosowania to był też dalszy ciąg protestu odnośnie komisji rewizyjnej. Zrobiliśmy to z pełną świadomością
- komentował Szymon Zyberyng.

Gdy w końcu udało się ustalić ilość członków komisji rewizyjnej, można było przystąpić do głosowania nad wyborem przewodniczących poszczególnych komisji.

W komisji rewizyjnej przewodniczącym został Waldemar Zasada (RPS).
Przewodniczącym komisji skarg, wniosków i petycji została Wiesława Janosik (Wspólny Samorząd).
Przewodniczącym komisji budżetowej został Jacek Zacharewicz (Koalicja Obywatelska).
Przewodniczącym komisji zdrowia i pomocy społecznej został Włodzimierz Nicpan (Wspólny Samorząd).
Przewodniczącym komisji edukacji, kultury, kultury fizycznej i turystyki został Janusz Czapla (Koalicja Obywatelska).
Przewodniczącym komisji rozwoju powiatu, rolnictwa i ochrony środowiska został Marek Rząsowski (Koalicja Obywatelska).
Przewodniczącym komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego został Arkadiusz Ciach (SLD).

Prawo i Sprawiedliwość proponowało na przewodniczących członków swojej partii, jednak w demokratycznym głosowaniu nie uzyskali wymaganej większości. Dla polityków tej partii takie działania, jak wprowadzanie uchwał ograniczających ilość członków komisji to „zamach na wolność”. O zawiązanej w powiecie koalicji wykluczającej PiS mówił Szymon Zyberyng.

- Podział powstał przed wyborami. Jestem przekonany, że ta koalicja powstała przed wyborami. Koalicja stagnacji, która ma na celu utrwalenie układu, który powstał 2010 roku. Chcę zwrócić uwagę, że demokrację tworzą wyborcy. Wyborcy w sposób jednoznaczny wypowiedzieli się, że chcą zmian, głosując na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Osiągnęliśmy prawie 30% głosów ze wszystkich komitetów wyborczych, więc jest to oczywiste, że wyborcy chcieli zmian. Niestety tych zmian nie będzie. Wybory do rady powiatu nie są bezpośrednie. To jest polityka. Tworzą się koalicje. Powstała taka a nie inna koalicja. Natomiast to co jest groźne, to to, że demokracja to także kontrola i tej kontroli nas dzisiaj pozbawiono
- mówił Szymon Zyberyng.

Więcej o:
sesja rady powiatu 2018-2023 radomsko kadencja 2018-2023
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE