Trening interpersonalny - sprawdź, na czym polega!

Trening interpersonalny - sprawdź, na czym polega!

Zdolności interpersonalne to, mówiąc prościej, umiejętność funkcjonowania z innymi ludźmi. Jest to niezwykle pożądana cecha zarówno w życiu służbowym, jak i prywatnym. Bezpośrednie interakcje z drugim człowiekiem czasem mogą być utrudnione. Czym jest trening personalny i jak może Ci pomóc? Dowiesz się już za chwilę!

Czemu służy trening interpersonalny?

Głównym celem treningu interpersonalnego jest rozwijanie w uczestniku umiejętności komunikowania się między ludźmi oraz odpowiedniego reagowania w różnych, często skomplikowanych sytuacjach. Jest to wyjątkowa okazja, aby lepiej zrozumieć nie tylko drugiego człowieka i jego zachowania, ale także siebie samego.

Trening interpersonalny nie jest formą terapii. Nie polega na analizowaniu przeszłości i nie jest nastawiony na zmianę zachowania czy określonych reakcji. Jego podstawowym filarem jest szczera, otwarta komunikacja międzyludzka. Głównym celem treningu jest bycie “tu i teraz” z ludźmi, zrozumienie ich działań, a przede wszystkim nauka różnych sposobów funkcjonowania z drugim człowiekiem.

Dla kogo jest trening interpersonalny?

Trening interpersonalny skutecznie pomaga poszerzyć wiedzę na temat kontaktów z innymi osobami i poprawia umiejętność pracy w grupie. Stwarza jedyne w swoim rodzaju warunki, w których można zaobserwować ciekawe mechanizmy zachowań ludzki. To z kolei sprzyja wyrażaniu prawdziwych emocji oraz pomaga otworzyć się na drugiego człowieka.

Tego typu trening pozwala również spojrzeć na komunikację międzyludzką z innej perspektywy. Choć nie jest nastawiony na wprowadzanie wewnętrznych zmian w uczestnikach, często staje się ich przyczyną. Trening personalny pomaga również przełamać opór względem innych osób oraz zrozumieć własne mechanizmy i schematy zachowania. Co za tym idzie, jest bardzo rozwijającym doświadczeniem, które może przydać się niemal każdej osobie.

Skorzystają na nim zwłaszcza osoby, które przejawiają pewne problemy w kontaktach interpersonalnych - są szczególnie konfliktowe lub, wręcz przeciwnie, bardzo zamknięte w sobie. Wiedzę oraz umiejętności nabytą w ramach treningu można wykorzystać zarówno w kontaktach służbowych, jak i w życiu osobistym.

O tym warto pamiętać

Jak wybrać najlepszy trening interpersonalny? Przede wszystkim zaufaj profesjonalistom. Pamiętaj, że jest to metoda naukowa. Co za tym idzie, osoba przeprowadzająca trening musi posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby taki eksperyment psychologiczny przyniósł odpowiednie rezultaty i był cennym doświadczeniem dla każdego uczestnika. Warto wiedzieć również, że taki trening bywa czasem trudny dla uczestników - nie posiada on żadnego scenariusza, a skład grupy jest całkowicie przypadkowy. Co za tym idzie, faza konfliktu może przybrać bardzo różne formy.

Mimo to warto się przełamać, aby w efekcie zrozumieć reakcje swoje i innych, a także lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach. To świetna okazja do uzyskania wewnętrznego spokoju i wprowadzenia dobrych zmian w swoje życie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE