Tragiczny bilans sierpniowego weekendu

Tragiczny bilans sierpniowego weekendu Fot. lodzka.policja.gov.pl

28 wypadków drogowych, w których zginęło 6 osób, a 28 zostało rannych – to tragiczny bilans długiego sierpniowego weekendu. W analogicznym okresie roku ubiegłego odnotowaliśmy 25 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 27 zostało rannych. Mimo wzmożonej aktywności „drogówki” i licznych kontroli trzeźwości zatrzymano 120 kierujących na „podwójnym gazie” to, aż o 30 więcej niż w poprzednim roku.

Ta liczba kierujących pod wpływem alkoholu z jednej strony świadczy o dużej skuteczności i efektywności pracy Policji w walce z nietrzeźwością na polskich drogach, z drugiej powinna pobudzać do refleksji, że pomimo licznych apeli tylu kierowców zdecydowało się na jazdę na „podwójnym gazie”.

Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek oraz z niego powracających, czuwali policjanci ruchu drogowego. W miastach, mniejszych miejscowościach i na głównych ciągach komunikacyjnych województwa łódzkiego, można było spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Policjanci z grupy SPEED w trakcie prowadzonych działań ujawnili 133 wykroczenia w ruchu drogowym. Dla 117 kierujących kontrole drogowe zakończyły się ukaraniem mandatem karnym.

Ponadto w poniedziałek, w czasie powrotów z wypoczynku ,nad głównymi ciągami komunikacyjnymi nadzór pełniła załoga w policyjnym helikopterze koordynując przebieg działań z powietrza.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i jazda na podwójnym gazie to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Grożą za to wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, ale cena za nieostrożność czy brawurę może być znacznie większa. Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym- wakacje 2022 po długim sierpniowym weekendzie pojawiło się, aż 6 nowych punktów. Każda z tych kropek oznacza, że zginął tam czyjś syn, tata, córka, mama, przyjaciel. Każdy wypadek ze skutkiem śmiertelnym to cierpienie i dramat dla rodzin i bliskich. Aż 4 ofiary minionego weekendu to kierowcy jednośladami.

W ostatnich latach ich liczba na polskich drogach znacząco wzrosła. Niestety, wraz z jej wzrostem, zwiększa się liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Należy pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia.

- Na terenie powiatu radomszczańskiego policjanci również dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników dróg podczas minionego weekendu sierpniowego. W trakcie przeprowadzonych 486 kontroli trzeźwości ujawnili 5 kierujących na tzw. podwójnym gazie. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego odnotowali 163 przypadki przekroczenia prędkości. Za wszystkie wykroczenia drogowe nałożyli 138 mandatów karnych, 3 przypadki nieodpowiedzialnych zachowań kierujących znajdzie swój finał w sądzie. Na drogach powiatu radomszczańskiego w sierpniowy weekend doszło ogółem do 10 zdarzeń drogowych – komentuje asp. Agnieszka Kropisz z KPP w Radomsku.

Więcej o:
policja długi weekend podsumowanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE