Tomek Sobania spotkał się z uczniami radomszczańskich szkół. Mówił o spełnianiu marzeń

Tomek Sobania spotkał się z uczniami radomszczańskich szkół. Mówił o spełnianiu marzeń Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

- Chcę zainspirować młodych do wyznaczania sobie celów i do wytrwałego dążenia do nich. Pokazać, że można żyć w ciekawy sposób i że pasje mogą być bardziej atrakcyjne niż komputer i używki – mówi 23-letni Tomek Sobania, pisarz, społecznik i podróżnik, który we wtorek spotkał się uczniami radomszczańskich szkół ponadpodstawowych.

Tomek Sobania mimo młodego wieku napisał i wydał już trzy książki („Speculo”, ,,Nowy świt” oraz ,,7 dni i 300 km biegu. Opowieść 19-latka”), odwiedził 23 kraje świata, przepłynął Atlantyk na pokładzie Daru Młodzieży, ma też na koncie m. in. bieg na trasie z Częstochowy do Rzymu, bieg do Santiago de Compostela i z Zakopanego do Gdyni. Pokonując kilkusetkilometrowe trasy organizował jednocześnie akcje charytatywne na rzecz osób chorych na nowotwory.

- Dokonałem tego, bo miałem dość wiary, żeby uwierzyć, że takie rzeczy są możliwe – tłumaczył podczas spotkania z uczniami ZSDiOŚ w ,,Kinie za rogiem” oraz w ZSP nr 1.

W 2018 roku Tomek w siedem dni przebył 300-kilometrową trasę do Santiago de Compostela. W 2019 roku postawił sobie za cel przebiec z Zakopanego do Gdyni dla pani Dominki chorej na nowotwór.

- Akcja się udała, po 750 kilometrach dotarłem z polskich gór nad morze. Kolejnym krokiem był Bieg Maratonami do Rzymu - 1500 km w 38 dni. Przygotowywałem się do niego przez dwa lata i mimo pandemii oraz przeróżnych trudności, przebiegłem na własnych nogach przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Włochy. Na koniec dotarłem do Rzymu. Tam spotkałem się z samym papieżem Franciszkiem, któremu wręczyłem jedną z koszulek, w których biegłem oraz list od Hani, dziewczynki chorej na nowotwór, dla której w trakcie biegu uzbieraliśmy 50 tysięcy złotych w internecie – opowiadał Tomek, przekonując, że gdy realizuje się marzenia nie można przejmować się niepowodzeniami, bo przecież nie wszystko od razu się udaje.

- Jestem pod wrażeniem dokonań Tomka. Mam nadzieję, że jego życie i system wartości, które zaprezentował zainspirują także radomszczańską młodzież – podsumował Andrzej Kucharski, Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Radomsku, który uczestniczył w spotkaniu.

Więcej o:
radomsko spotkanie tomek sobania
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE