„Tkaczka przy pracy”: w Bełchatowie powstaje nowy mural

„Tkaczka przy pracy”: w Bełchatowie powstaje nowy mural Fot. UM Bełchatów

„Historia nicią pleciona” to temat muralu, który powstaje przy ul. Pabianickiej 25 w Bełchatowie, na jednym z odnowionych dziesięciu miejskich budynków, tzw. Kamienic Tkaczy. Malowany właśnie uliczny obraz, podobnie jak dwa wcześniejsze, nawiązuje do symboli Bełchatowa – tym razem do przemysłu tkackiego.

Prace związane z modernizacją kamienic przy ulicach Pabianickiej, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich i Bawełnianej, a także na placu Narutowicza i Placu Wolności są już ukończone. Dziesięć budynków w samym centrum miasta utrzymanych jest w odcieniach szarości – mowa o ścianach, dachach i parapetach zewnętrznych. Kilka elewacji będzie się jednak wyróżniać, ich ściany przyozdobione zostaną bowiem kolorowymi muralami nawiązującymi do historii Bełchatowa.

– Ta forma sztuki wydaje się idealna dla pokazania symboli naszego miasta i jego wyjątkowości. Nowoczesne uliczne obrazy trafiają zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz i dodaje, że wykonanie murali nic miasto nie kosztuje.

– Pieniądze mamy od sponsorów. Najczęściej są to wykonawcy naszych inwestycji – podkreśla Dariusz Matyśkiewicz.

Dwa obrazy są już gotowe. Pierwszy z murali, przy ul. Bawełnianej 15, przedstawia Ewę zrywającą jabłko i jest oczywistym nawiązaniem do herbu miasta, z kolei obraz przy ul. Pabianickiej 25 to oryginalny portret patrona Bełchatowa – św. Jana Pawła II. Ich autorem jest Tomasz Pieczara, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa w dziedzinie kultury z 2016 roku, który właśnie maluje trzecie dzieło nawiązujące do przemysłu tkackiego.

– To swojego rodzaju wspomnienie z przeszłości. Bawełnianka od lat jest kojarzona z Bełchatowem, pamiętam jeszcze sam zakład. Kiedy zastanawiałem się, jak pokazać „Historię nicią plecioną” uznałem, że najlepszym wyborem będzie ukazanie tkaczki przy pracy. Tak naprawdę mój mural ukazuje bowiem nie tylko historię zakładu, ale także ludzi z nim związanych – mówi Tomasz Pieczara.

Mural ozdobi jedną ze ścian kamienicy przy ul. Pabianickiej 25. Ze względu na epidemię koronawirusa prace przy rewitalizacji Kamienic Tkaczy przez miesiąc były wstrzymane. W związku z tym termin ich realizacji wydłużony został do końca lipca.

Całkowity koszt projektu to blisko 6,3 mln złotych, z czego ponad 3,7 mln zł to dotacja unijna. Należy zaznaczyć, że inwestycja jest dofinansowana ze środków Gminy Kleszczów w wysokości ponad 669 tys. zł.

Jednocześnie miasto rozpoczyna realizację ostatniego etapu rewitalizacji śródmieścia. Mowa o przebudowie i rozbudowie budynku przy Placu Wolności 10, gdzie powstanie Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych. Na parterze znajdą się sala warsztatów kulinarnych oraz sala wielofunkcyjna, z kolei w części nadbudowanej mieścić się będą pomieszczenia administracyjne oraz ok. 100 m kw. powierzchni do wynajęcia. Inwestycja kosztować będzie ok. 3,5 mln zł.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów mural tkaczka przy pracy historia nicią pleciona
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE