Tężnia będzie dostępna od wiosny

Tężnia będzie dostępna od wiosny

Radomszczańska tężnia przy ulicy Chabrowej na Wymysłówku została wybudowana w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego. Będzie to obiekt ogólnodostępny dla mieszkańców miasta, który docelowo zostanie przekazany pod zarząd Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Radomsku. Na pierwsze wizyty w tężni radomszczanie będą musieli jeszcze poczekać. Jak wyjaśniają miejscy urzędnicy, tężnia zostanie uruchomiona najwcześniej na wiosnę, gdy warunki atmosferyczne będą sprzyjać jej sprawnemu działaniu.

Jak wyjaśnia Karolina Turowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Radomsko, tężnia jest konstrukcją budowaną z drewna iglastego i gałązek tarniny oraz urządzeń do pompowania solanki. Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki solanka podawana jest za pomocą pomp zasilanych energią elektryczną i spływa swobodnie wytwarzając wokół aerozol solanki. Solanka powinna mieć stężenie około 4–10 %. Pod tężnią znajduje się basen do odbioru solanki, natomiast pomiaru stężenia solanki w zbiorniku dokonuje się co dwa dni.

- Proces działania tężni mocno uzależniony jest od pogody. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze co daje najlepsze efekty. W dni deszczowe i mgliste tężenie prawie nie następuje. Podczas dni z pogodą niekorzystną taką jak m.in. silne lub długotrwałe opady deszczu oraz w nocy należy odłączyć dopływ solanki i tym samym wyłączyć tężnie – wyjaśnia Karolina Turowska, dodając jednocześnie, iż w celu odpowiedniej konserwacji tężni, przed rozpoczęciem zimy należy tężnie wyłączyć, odprowadzić solankę z całej instalacji oraz dokonać płukania, czyszczenia i konserwacji urządzeń, natomiast wiosną przed rozpoczęciem sezonu i uruchomieniem tężni, konieczne jest ponowne oczyszczenie urządzeń tężni oraz doprowadzenie solanki.

Więcej o:
bo radomsko tężnia radomsko budżet obywatelski radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE