Terytorialsi będą ćwiczyć w Radomsku na wypadek braku energii elektrycznej

Terytorialsi będą ćwiczyć w Radomsku na wypadek braku energii elektrycznej Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Terytorialsi w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie infrastruktury miejskiej w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny. Jedno z takich ćwiczeń zostanie przeprowadzone w Radomsku.

W całej Polsce rozpoczęły się ćwiczenia z administracją publiczną pk. „Przyjazna Energia – 22”. Do szkolenia Terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe(KEP). Awaryjne zasilanie w energię elektryczną prowadzone jest przy współpracy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej z PGE S.A.

W województwie łódzkim ćwiczenie odbędą się w Radomsku, 29 listopada 2022 r. o godz.  11.00 przy ul. Królowej Jadwigi 22 (kompleks „Aquara”).

- Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT pk. „Przyjazna Energia-22” z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń – wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT gen. broni Wiesław KUKUŁA został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami Wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia z ramienia wojska.

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące.

Więcej o:
radomsko ćwiczenia wot terytorialsi brak prądu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE