Radomsko, Łódzkie 8.1o Wtorek, 12 Listopada 2019

Stres przyczyną długotrwałego bólu głowy

Porady lekarskie
Jacek Paszewski

Zawsze gdy się mocno zdenerwuję, a ostatnio zdarza się to dosyć często, boli mnie głowa. Do tego stopnia, że czuję potworne pulsowanie w skroniach. Czy to przypadek, czy ma to związek ze stresem? Dlaczego stres mógłby wyzwalać takie dolegliwości? Czy jestem chora fizycznie czy psychicznie? - pyta Agata

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Ból głowy może mieć oczywiście związek ze stresem. Gdy występuje długotrwale, prowadzi do \\\\\\\"wyrzutu\\\\\\\" adrenaliny i noradrenaliny nadnerczy, co powoduje zwiększone ciśnienie tętnicze krwi i ból głowy. Właśnie tak organizm odpowiada na sytuacje stresowe. Przewlekły stres najpierw prowadzi do zmian fizycznych, nadciśnienia, wyczerpania organizmu, a potem do zmian psychicznych. Potrafi zmienić naszą gospodarkę hormonalną i powodować zaburzenia psychiczne - zespół stresu pourazowego, nerwice czy zaburzenia snu.

Objawy stresu w naszym organizmie mogą być różne i mieć zmienne nasilenie – ból głowy może mieć formę lekkiego nacisku lub wręcz silnej migreny. Stres może też przybierać postać rozdrażnienia, zmęczenia i bezsenności. Niektórzy pacjenci borykają się z chronicznym bólem głowy, który pojawia się więcej niż dwa razy w tygodniu przez kilka miesięcy.

Ból spowodowany stresem nie ma swoje źródła w urazach mózgu ani poważnych chorobach. Przyczyną stresu jest m.in. codzienne zamartwianie się – gdy człowiek zatrzyma się w tym samym schemacie myślowym. Przez to dochodzi do zmęczenia umysłu i bólu głowy spowodowanego przez stres. Nie wywołuje on większych szkód, gdy jest niewielki lub tymczasowy, jednak gdy trwa przez długi czas, ciało znajduje się w ciągłym stanie pobudzenia. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obniżenie odporności organizmu, uczucie wycieńczenia, bóle głowy i inne nieprzyjemne objawy. Ból może być silniejszy w okolicach skroni, skóry głowy oraz tylnej części szyi. Pacjent może mieć trudności z zasypianiem, odczuwać bóle mięśni w okolicah ramion ramion, szyi i górnej części pleców, może też występować nadwrażliwość na zmiany pogody, hałas oraz światło.

Ze stresem i nerwami można radzić sobie za pomocą ziołowych środków, zmiany nastawienia do życia i na nowo poustawiania priorytetów. Jak wiadomo, przejmowanie się wszystkim do niczego dobrego nie prowadzi. Każdy powinien mieć czas, by odetchnąć od codziennych problemów, odpocząć - także aktywnie - wybierając się na regularne dotleniające spacery na świeżym powietrzu.Na problemy dnia codziennego spojrzeć z dystansem i pewne rzeczy po prostu \\\\\\\"odpuścić\\\\\\\". Jeśli te próby się nie powiodą i ból głowy będzie się utrzymywać, sugeruję kontakt z lekarzem psychiatrą, wskazana może być także psychoterapia.

komentarze