Te podwyżki naprawdę im się należą?

Te podwyżki naprawdę im się należą? Fot. pixabay.com

W poniedziałek (2 sierpnia) został złożony w Sejmie przygotowany przez PiS, projekt ustawy dotyczącej podwyżek wynagrodzeń dla samorządowców (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast), a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów. Ile powinni zarabiać włodarze gmin? Portal Radmsko24.pl, zapytał samych zainteresowanych, ile powinni zarabiać i czy podwyżki pensji dzisiaj dla samorządowców to dobre posunięcie.

Bogdan Pawłowski, burmistrz Kamieńska:

Trudno być sędzią w swojej sprawie. Nigdy nie ma dobrego czasu na podwyżki. Z drugiej strony warto zauważyć, że pensje samorządowców, a wynagrodzenia pracowników w spółkach Skarbu Państwa to prawdziwa przepaść. Przyjdzie czas, że nie będzie miał kto pracować w samorządzie. Już teraz zdarzają się przypadki, że osoby rezygnują z pracy w jednostkach samorządowych.

Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko:

Co mam powiedzieć? Zarabiam na rękę 7 tys. złotych. Dla wielu osób to dużo i rozumiem takie komentarze. Praca w samorządzie burmistrza czy wójta, to nie 8 godzin, a znacznie więcej. Takie podwyżki zawsze będą budzić emocje i gorące dyskusje.

Mirosław Ociepa,  wójt gminy  Żytno:

Dopóki nie będzie regulacji i zmiany prawa, gdy praca radnych w radzie gminy czy miasta nie będzie bardziej elastyczna, zawsze takie decyzje będą budzić społeczną dyskusje. Gdy wójt czy burmistrz ma „swoją”, radę to może liczyć na podwyżkę, gdy układ sił politycznych jest na niekorzyść wójta to podwyżki długo może nie dostać.

Projekt określa maksymalną wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta burmistrza, prezydentów miast.

Zgodnie z projektem ustawy maksymalne wynagrodzenie tych osób nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. To oznacza wzrost tej wartości o 60 proc. w stosunku do poprzedniej wartości.

Więcej o:
podwyżki dla samorządowców podwyżka podwyżka radomsko samorząd
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE