Tanio już było……

Tanio już było…… Fot. pixabay.com

Dla tych, którzy chcą wyprawić huczne święta Bożego Narodzenia to chyba niepokojąca informacja. Kolacja Wigilijna i przygotowanie świątecznych potraw będzie zdecydowanie droższe w tym roku. Oto nasza sonda: Czy święta będą w tym roku bogate?

Oto nasza sonda: Czy święta będą w tym roku bogate?

- Mam niecałe tysiąc czterysta złotych emerytury. Już dzisiaj mam odłożone na święta 500 złotych, więcej nie jestem w stanie wydać więc musi mi to wystarczyć – mówi nam pani Barbara, emerytka lat 72.

- Jestem w tej dobrej sytuacji, że na święta idę do dzieci, ale i tak muszę każdego dnia dokładnie liczyć ile wydaję, bo nie jestem bogatym emerytem. Dostaje co miesiąc nie całe dwa tysiące. Przez cały rok odkładam na gaz … staram się wydawać nie więcej, jak 30 złotych dziennie – dodaje Henryk emeryt, lat 69.

- Czy święta będą bogate? Chyba to nie jest dla mnie ważne. Jestem zdrowa i rodzinę mam zdrową. Odłożyłam pieniążki na prezenty dla wnucząt i to najważniejsze - opowiada Genowefa lat 78.

- Z pięćdziesięcioma złotymi na zakupy nie ma co się nawet wybierać, a gdzie opłaty ... Wolę na ten temat już nic nie mówić – komentuje Stanisława lat 70.

- Widać wzrost cen. Gdy idę do sklepu to prawie nic nie kupując wydaję 100 złotych, a koszyk pusty, a źle nie zarabiam - uskarża się Urszula lat 48.

Z szacunków bankowców wynika, że nasze święta w tym roku będą droższe o średnio 6, 7 proc. Najwięcej w tym roku zdrożały warzywa i owoce.

Wypieki świątecznych makowców i ciast też pociągnie większe koszty. Baby czy ciasta z dużą zawartością cukru będą droższe nawet o 20 procent. Kilogram mąki w tym roku analogicznie do 2018 jest droższy o 40 groszy. Kilogram cukru z 2.05 zł wzrósł do 2.60 zł.

Średnia cena kilograma szynki to dzisiaj ponad 30 złotych, wędliny w porównaniu do roku ubiegłego zdrożały o 14 proc.

Butelka oleju kosztowała 6,40 zł w tym roku zdrożała o 5 proc. Małe opakowanie śmietany to koszt 1.98 zł, w tym roku drożej o 7 proc. Ostatnio tak duży wzrost cen był w 2007 roku.

Więcej o:
święta bożegonarodzenia święta radomsko zakupy na święta radomsko kolacja wigilijna potrawy świąteczne drogie święta bożegonarodzenia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE