Tablice żydowskiego muzeum w Radomsku zostaną wymienione. Zadba o to nowa fundacja

Fot. arch. redakcji

Od 2014 roku w Radomsku funkcjonuje pierwsze w Europie Żydowskie Muzeum pod Gołym Niebem. Na umieszczonych w chodnikach kilkudziesięciu tablicach zawarte są informacje o historii miasta, związanej z ludnością żydowska, zamieszkującą Radomsko prze wojną. Wiele z tych tablic jest jednak w opłakanym stanie. Założycielka muzeum – Rachel Kesselman zapewnia, że wkrótce się to zmieni.

Prezes The Kesselman Museum in Radomsko – Rachel Kesselman, podczas wizyty w Radomsku poinformowała, że jest powoływana do życia fundacja, która będzie odpowiadać m.in. za funkcjonowanie muzeum.

- Priorytetem fundacji będzie wymiana tablic. Firma, która jest wykonała, nie zrobiła tego w należyty sposób. Teraz znaleźliśmy nową firmę w Krakowie, która wyprodukuje dla nas wysokiej jakości tablice – podkreśla Rachel Kesselman.

W 2019 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało pieniądze na wymianę 7 tablic, znajdujących się przy ul. Mickiewicza, Kościuszki oraz Wyszyńskiego. Kolejne tablice zostaną wymienione dzięki indywidualnym sponsorom.

- Zachęcam wszystkich, którzy chcieliby również zasponsorować wymianę tablic. Istnieje możliwość umieszczenia w tablicach nazwisk sponsorów lub nazw firm i instytucji – mówi Rachel Kesselman.

Fundacja, oprócz opieki nad muzeum, zajmie się również kultywowaniem historii o radomszczańskich Żydach. Będzie współpracować m.in. z Muzeum Regionalnym, Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym w Radomsku oraz szkołami. Będzie też organizować spacery po żydowskich zabudowaniach Radomska.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko muzeum żydowskie radomsko tablice wymiana tablic rachel kesselman
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE