Radomsko, Łódzkie 8.3o Niedziela, 22 Września 2019

Szpital z Radomska doceniony w rankingu Rzeczpospolitej

Powiat
Beata Januszewska

Szpital Powiatowy z Radomska został doceniony w rankingu gazety Rzeczpospolitej. Zdobył I miejsce w konkursie ,,Liderzy Zarządzania szpitalami publicznymi”. To nagroda przyznana na podstawie rankingu tworzonego przez niezależnych ekspertów. 28 maja Zarząd Starostwa Powiatowego wyraził podziękowanie dla szpitala i dyrektora Piotra Kagankiewicza.

W rankingu oceniano efektywność aktywów, rentowność sprzedaży i dynamika kontraktu NFZ. Na 60 możliwych punktów radomszczańska placówka zdobyła 59. Szpital Powiatowy zajął I miejsce w kategorii szpitali z kontraktem powyżej 70 mln zł.

- Składam wielkie podziękowania, uznanie i szacunek dla pracy i wkładu dla pana dyrektora w imieniu swoim i całego zarządu. Jednak patrząc na dotychczasową pracę i zaangażowanie dyrektora to osobiście nie jest w ogóle zdziwiona, że to pierwsze miejsce przypadło naszemu szpitalowi
- mówił starosta Beata Pokora.

Dyrektor szpitala Piotr Kagankiewicz uważa, że sukces ten udało się osiągnąć, ponieważ systematycznie placówka jest doposażana przez co pacjenci przyjeżdżają nie tylko z regionu, ale też z innych województw. Od 2016 roku NFZ zwiększyło kontrakt dla szpitala z 60 mln zł na 105 mln zł przyznanych na ten rok. Placówka liczy w sumie 17 oddziałów i ma 480 łóżek dla chorych. Natomiast rocznie hospitalizowanych jest około 20 tys. pacjentów. Piotr Kagankiewicz dziękował przede wszystkim załodze szpitala oraz zarządowi za dobrą współpracę.

- Ten ranking jest tylko na podstawie sprawozdań finansowych potwierdzonych przez głównego księgowego, wysyłanych w formie papierowej i potem one są weryfikowane przez grupę bankową, która robiła dla Rzeczpospolitej ten ranking w KRS-ie. Weryfikowane są tylko suche fakty ekonomiczne, która przy ich punktacji dało nam pierwsze miejsce w Polsce. Po raz pierwszy w historii tych rankingów pierwsze miejsce przyznano naszemu szpitalowi. Jest to przede wszystkim zasługa załogi. Żeby szpital odniósł sukces musi być współpraca trzech ogniw: załogi, dyrektor i organ założycielski, jakim jest Zarząd Powiatu. W moim przekonaniu te trzy jednostki działają wspaniale
- mówił Piotr Kagankiewicz.

Choć ranking opiera się jedynie o wynik finansowy, to jak podkreślał dyrektor szpitala – jest on zawsze konsekwencją czegoś.

- W miarę dobry wynik finansowy jest zasługą tego, że podnosimy coraz wyżej poziom usług medycznych. Dla przykładu podam ostatnią usługę, którą wprowadziliśmy na przełomie styczni i lutego wszczepianie rozruszników na kardiologii
- dodał Piotr Kagankiewicz.

Publiczne placówki służby zdrowia zostały podzielone na trzy grupy w zależności od wartości kontraktu zawartego z NFZ – do 29 mln zł, od 29 do 69 mln zł i powyżej 69 mln zł.

komentarze