Szpital Powiatowy w Radomsku kupił czepki do chemioterapii redukujące całkowitą utratę włosów

Fot. Sebastian Nems/Przemysław Drozdek

Bez wątpienia najbardziej niepokojącym efektem ubocznym chemioterapii jest wypadanie włosów. Piętno chemioterapii jest dobrze udokumentowane, a zdarzają się pacjenci, którzy odmawiają leczenia w obawie przed utratą włosów - gdyż jest to najbardziej widoczna oznaka raka. Szpital Powiatowy w Radomsku postanowił temu zaradzić i wprowadził czepki chłodzące, które redukują całkowitą utratę włosów podczas chemioterapii.

System Paxman reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych.

Wieloletnie badania potwierdziły skuteczność zmniejszenia ryzyka utraty włosów od 50-90%, na którą wpływa wiele czynników np.: właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, pielęgnacja włosów, rodzaj nowotworu i stosowanych leków oraz wiek pacjenta.

- Szczególnie dla kobiet włosy to ważny element wyglądu, to atrybut kobiecości. Ich utrata często ma negatywny wpływ na samopoczucie, powoduje pogorszenie nastroju a nawet może prowadzić do depresji. Takie takie odczucia mogą wpływać na skuteczność leczenia – mówił dr Andrzej Kałmuk, kierownik Dziennego Oddziału Chemioterapii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Pacjenci radomszczańskiego szpitala będą mogli korzystać z czepków chroniących włosy podczas chemioterapii. To kolejny szpital onkologiczny, który zakupił aparat Paxman.

Jak działa system?

Komórki tworzące mieszek włosa dzielą się i mnożą w szybkim tempie, tak jak komórki rakowe. Oznacza to, że chemioterapeutyki mają taki sam wpływ na mieszek włosa jak na komórki raka. Obniżenie temperatury skóry głowy ogranicza krążenie krwi w naczyniach włoskowatych, co wpływa na zmniejszenie ilości chemioterapeutyków docierających do mieszka i w ten sposób wyrządza mu mniejszą krzywdę.

Czepek zakłada się na około 30 min przed wstrzyknięciem leku, kontynuując użycie w czasie podawania oraz po zakończeniu – długość uzależniona jest od rodzaju podawanych chemioterapeutyków. Całkowity łączny czas użycia różnicuje się w przedziale od 1,5 do 5 godzin. Średni czas to 2 do 2,5 godziny. System jest bardzo elastyczny dla pacjentów i wymaga minimalnego nadzoru pielęgniarskiego.

Czepek to koszt ponad 170 tys. zł. Szpital sfinansował go z własnych środków.

W Polsce znajduje się kilkadziesiąt urządzeń tego typu m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
szpital szpital radomsko czepki szpital powiatowy w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE