Szkoła w Brudzicach przestanie istnieć?

Szkoła w Brudzicach przestanie istnieć? Fot. Google Street View

Wiele wskazuje na to, że funkcjonująca w Brudzicach w gminie Lgota Wielka szkoła podstawowa przestanie istnieć. Uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji placówki z dniem 31 sierpnia 2020 r. podjęli w piątek 24 stycznia 2020 r. radni Rady Gminy.

Samorządy szukają oszczędności związanych z funkcjonowaniem oświaty. W wielu gminach podejmowane są trudne, ale często konieczne decyzje o likwidacji niewielkich szkół. Tak jest również w powiecie radomszczańskim.

Podczas piątkowej sesji, radni Rady Gminy w Lgocie Wielkiej przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Brudzicach. Samorządowcy podkreślają, że do placówki uczęszcza coraz mniej uczniów, a koszty jej utrzymania są coraz większe. Obecnie w szkole w ośmiu oddziałach uczy się 53 uczniów. Pracuje w niej około 20 nauczycieli, z czego tylko połowa na pełnych etatach. Według wyliczeń, likwidacja szkoły przyniesie gminie rocznie ok. 700 tysięcy złotych oszczędności.

Pomysł likwidacji szkoły w Brudzicach nie podoba się zarówno uczniom, jak i ich rodzicom. Wszyscy zgodnie podkreślają, że szkoła kształci na wysokim poziomie i jest dobrze wyposażona. Rodzice twierdzą, że jeśli szkoła przestanie istnieć, przeniosą swoje dzieci do placówek zlokalizowanych poza terenem gminy.

- Rodzice rozmawiali już na ten temat i niemal sto procent z nich stwierdziło, że zapisze swoje pociechy do szkół zlokalizowanych poza gminą Lgota Wielka – mówi jeden z rodziców.

Podjęta przez radnych uchwała o zamiarze likwidacji szkoły nie oznacza, że placówka na sto procent przestanie istnieć. Opinię w tej sprawie musi jeszcze wydać Kuratorium Oświaty.

Przypomnijmy. Szkoła w Brudzicach jest drugą placówką na terenie powiatu radomszczańskiego, której likwidacji chcą samorządowcy. Podobną uchwałę – o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Dziepółci, podjęli w styczniu radni Gminy Radomsko. Jak się dowiedzieliśmy w piotrkowskiej delegaturze Łódzkiego Kuratorium Oświaty, obecnie trwa analizowanie uchwały i jej uzasadnienia. Opinia zostanie wydana w ciągu 30 dni.

Więcej o:
brudzice szkoła likwidacja uchwała radni rada gminy lgota wielka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE