„Podstawówka” w Dziepółci do likwidacji?

„Podstawówka” w Dziepółci do likwidacji?

Ważą się losy Publicznej Szkoły Podstawowej w Dziepółci. Uchwałę o zamiarze likwidacji placówki z ponad 100–letnią tradycją podjęli podczas środowej sesji (15 stycznia) radni gminni. Decyzja samorządowców bulwersuje nauczycieli oraz rodziców dzieci, które do niej uczęszczają.

„Podstawówka” w Dziepółci nie jest duża. Ma jednak swoją historię i jest chlubą miejscowości. – To szkoła z wieloletnią tradycją. Ma ponad 100 lat. Wyszło z niej wielu uczniów.

- I co teraz...? Wszystko ma zostać zaprzepaszczone? – zastanawia się jeden z mieszkańców Dziepółci, a zarazem dziadek jednej z uczennic.

Powody postawienia szkoły w stan likwidacji na samorządowcach gminy Radomsko wymusiło życie. Jak zauważają placówka generuje ogromne koszty.

- Do funkcjonowania szkoły w Dziepółci gmina dokłada rocznie 1 milion złotych, przy subwencji na poziomie 250 tysięcy złotych – zauważa wójt gminy Radomsko, Roman Radczyc.

- Na dokładanie do funkcjonowania szkoły gmina nie może sobie pozwolić również z naturalnych przyczyn. Z roku na rok uczy się w niej coraz mniej osób. Obecnie jest 23 uczniów oraz 13-cioro dzieci w oddziale przedszkolnym – dodaje wójt Radczyc.

Zdania samorządowców gminy Radomsko w przedmiotowej sprawie nie podzielają nauczyciele oraz rodzice dzieciaków uczęszczających do szkoły.

– Co to za argument, że w szkole uczy się coraz mniej dzieci. To zaleta. Dzieciaki są dopilnowane, nauczyciel może dotrzeć do każdego ucznia. Poza tym, nie chcemy, aby dzieci dojeżdżały do innych miejscowości. Szkoła jest na miejscu. Będziemy jej bronić – zauważa Robert Zasada, przewodniczący Rady Rodziców, a zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Dziepółci.

Zgodnie z podjętą uchwałą likwidacja szkoły miałaby nastąpić z dniem 31 sierpnia 2020 roku.

Pisząc o likwidacji szkoły w Dziepółci należy zauważyć, iż znikniecie szkoły z mapy placówek oświatowych funkcjonujących na terenie gminy Radomsko nie jest równoznaczne z pozostawieniem obiektu samemu sobie.

- Nie zamierzamy sprzedawać budynku, w którym znajduje się szkoła. Chcemy utworzyć w nim żłobek oraz gminne przedszkole – przyznaje wójt Roman Radczyc.

A co z kadrą i uczniami?

- Jeżeli chodzi o pracujących w szkole nauczycieli prowadzimy rozmowy z dyrektorami innych placówek oświatowych, by zatrudnili przynajmniej część kadry szkoły w Dziepółci. Dla uczniów zostanie natomiast zapewnione miejsce w innych gminnych placówkach, chociażby w Strzałkowie – wyjaśnia wójt gminy Radomsko. 

Ostateczną decyzję dotyczącą likwidacji placówki podejmie Kuratorium Oświaty.

Więcej o:
szkoła w dziepółci likwidacja szkoły w dziepółci szkoła dziepółć
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE