Szczepienia to jedno z najważniejszych odkryć medycyny

Szczepienia to jedno z najważniejszych odkryć medycyny Fot. S. Nems

W 2022 roku odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na choroby zakaźne. Z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że przybyło chorych zwłaszcza na szkarlatynę i ospę. Dzisiaj statystyki zaczynają bić na alarm.

Dane epidemiologiczne pokazują, że w całym 2022 r. na płonicę (szkarlatynę) zachorowało 12 628 osób, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 2649 przypadków. Z kolei z ospą wietrzną zmagało się w ubiegłym roku 171 480 osób. Rok wcześniej było to 57 669. 

- Niepokojące statystyki są dzisiaj pokłosiem ruchów antyszczepionkowych. Takie działania stale towarzyszyły rozwojowi wakcynologii, a lęk przed szczepieniami i nieracjonalne uprzedzenia wobec szczepień towarzyszyły im od samego początku – komentuje na portalu Radomsko24.pl w programie w „W Temacie" Marzenna Dłubak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku. 

Z roku na rok rośnie liczba rodziców odmawiających obowiązkowych szczepień dzieci. W efekcie wracają zakaźne choroby.

- W Polsce w ostatnich miesiącach do szpitali trafia więcej dzieci niż w poprzednich latach. Chorują na zakaźne choroby, a pediatrzy mówią, że w dużym odsetku są to pacjenci niezaszczepieni obowiązkowymi i zalecanymi szczepieniami - dodaje gość portalu Radomsko24.pl.

Rozmowa z Marzenną Dłubak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku w środę 17 maja na portalu Radomsko24.pl o godzinie 19.45.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk marzena dłubak
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE