Szansa na nowe mieszkania na wynajem

Szansa na nowe mieszkania na wynajem Fot. UM Bełchatów

Jak zachęcić młodych do zamieszkania w średniej wielkości mieście? Pomóc w tym ma nowe rządowe rozwiązanie – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, która weszła w życie w środę, 19 stycznia, pozwoli na ścisłą współpracę władz centralnych z samorządami przy budowie nowych mieszkań. To szansa także dla bełchatowian, o czym na wspólnej konferencji mówiła prezydent Mariola Czechowska oraz Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to pomysł na wsparcie rynku mieszkaniowego. Dzięki temu rozwiązaniu samorządy będą mogły budować tanie mieszkania na wynajem. Mechanizm zakłada bowiem dofinansowanie sięgające nawet 35 proc. kosztów budowy lokali społecznych oraz 80 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych. To tylko niektóre z instrumentów wsparcia samorządów, które we współpracy z SIM lub TBS będą realizować inwestycje w formule społecznego budownictwa czynszowego.

- To nowe rozwiązania dla samorządów, które mają służyć mieszkańcom takich miast, jak Bełchatów. Ale program ten otwieramy także dla innych miast w województwie łódzkim. Już dziś mamy wiele deklaracji wzięcia udziału w tym programie. Jesteśmy przekonani, że w przeciągu kilku tygodni wystartujemy z drogą formalną. Bełchatów realizuje inwestycje mieszkaniowe poprzez BTBS, a SIM to dodatkowa możliwość zwiększenia puli dostępnych mieszkań – mówi Wicewojewoda Łódzki, Krzysztof Ciecióra.

Bełchatów doskonale wpisuje się w założenia Społecznych Inicjatyw Społecznych, które mają zachęcać młodych do zamieszkania w średniej wielkości miastach powiatowych. 

- Cieszę się, że nowa ustawa daje nam nowe i szersze możliwości kreowania naszego rynku mieszkaniowego. Przepisy obowiązują dopiero jeden dzień, a już mamy pierwsze działania w tej sprawie. Jest to bardzo interesujący program, szczególnie dla wszystkich mieszkańców, którzy zgłaszają potrzebę otrzymania lokum w naszym mieście. Biorąc pod uwagę rok ubiegły oraz bieżący, które zdeterminowane pandemią i mniejszymi wpływami do budżetu, jest to dla nas bardzo cenna inicjatywa – podkreśla prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

– Postaramy się zbadać rynek, by mieć pełen obraz tego, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie mieszkaniowe w naszym mieście. Z pewnością skorzystamy także z danych naszego BTBS-u, a na ten moment jest to już około 120 wniosków - dodaje prezydent. 

Jednym z efektów społecznej części rządowego pakietu mieszkaniowego ma być m.in. także wyższe finansowe wsparcie budownictwa komunalnego i społecznego.

– W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę kolejnego bloku przy ul. Chmielowskiego. Na realizację tej inwestycji zmuszeni byliśmy wziąć kredyt z banku. Dlatego SIM-y mogą okazać się dla nas sporym odciążeniem – tłumaczy prezes BTBS, Zbigniew Kuchciak.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po ok. 15 - 20 latach.

To jednak nie wszystkie atuty Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Samorządy będą bowiem miały także łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, dzięki możliwości korzystania z zasobów KZN (Krajowego Zasobu Nieruchomości).

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów konferencja krzysztof ciecióra społeczne inicjatywy mieszkaniowe
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE