Światowy Dzień Zespołu Downa w Radomsku

Światowy Dzień Zespołu Downa w Radomsku Fot. Klaudia Gajda

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. W Radomsku obchody tego ważnego święta przygotował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Wydarzenie zorganizowano w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

We wspólne obchody włączyło się Publiczne Przedszkole nr 10 w Radomsku. Gośćmi byli poseł Anna Milczanowska, Beata Pokora - starosta radomszczański, Krzysztof Zygma - przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego oraz Wiesław Kamiński - prezes Fundacji Przyjazna Planeta.

Wydarzenie było pełne kolorów, przygotowano występy.

21 marca - ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

- Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym - mówiła Katarzyna Morga, dyrektor SOS-W w Radomsku.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Więcej o:
radomsko mdk radomsko sosw radomsko obchody święto zespół downa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE