Światowy Dzień bez Tytoniu 2022

Światowy Dzień bez Tytoniu 2022 Fot. pixabay.com

31 maja rokrocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W 2022 roku przyświeca mu hasło „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska” (ang. „Tobacco – Threat to our environment”).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:

  • 600 000 000 drzew ścina się na papierosy
  • 84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę
  • 22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.

Kluczowe przesłania Światowego Dnia bez Tytoniu 2022

  • Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez greenwashing* swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają.
  • Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
  • Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
  • Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

* Greenwashing – zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że produkt lub przedsiębiorstwo go wytwarzająca są w zgodzie z naturą(https://pl.wikipedia.org/wiki/Greenwashing)

Przydatne materiały

Opracowania Oddziału Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej WSSE w Łodzi z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia 2021 (https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2021) oraz 2020 (https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2020)

Oryginalne materiały Światowej Organizacji Zdrowia (https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022/campaign-materials).

Więcej o:
radomsko światowy dzień bez tytoniu papierosy tytoń
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE