„Świat zmysłów” - nowa interaktywna wystawa w muzeum

„Świat zmysłów” - nowa interaktywna wystawa w muzeum

W Muzeum Regionalnym w Radomsku została otwarta wystawa „Świat zmysłów”, przygotowana przez Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspozycja ma charakter interaktywny, tzn. tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza, odbiorcę, zwiedzającego (tzw. stanowiska hands – on).

Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt eksponatów – urządzeń, dzięki którym można doświadczać świata zmysłów. 
 
- Celem wystawy jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów, zachęcenie do aktywności, do eksperymentowania, a obiektem doświadczeń jest sam eksperymentator – wyjaśnia p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Radomsku Małgorzata Borek.
 
Wystawa została podzielona na trzy części: „Poznać zmysły”, „Mono i Stereo” i „Oszukać zmysły”. W pierwszej części wyjaśnione są reakcje organizmu człowieka na różne bodźce, budowa oka i ucha. Można również sprawdzić jak działa zmysł dotyku oraz węchu. Druga część ekspozycji udowadnia, że organizm człowieka to „urządzenie typu stereo”. Ostatnia prezentuje iluzje optyczne i akustyczne. Udowadnia, że nasz mózg potrafi nas oszukać. 
 
- Jest to wystawa interaktywna. Na każdym ze stanowisk można poeksperymentować. Mimo, że każdego dnia korzystamy ze zmysłów, nie do końca wiemy, jak są skonstruowane. Dzięki ekspozycji można poznać zasadę ich działania – mówi kustosz wystawy Marcin Banaś z  Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Wystawa przeznaczona jest dla odbiorców w każdym wieku.
Więcej o:
radomsko muzeum wystawa świat zmysłów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE