Strażacy z Lgoty Wielkiej zbierają pieniądze na zakup pralki i suszarki

Strażacy z Lgoty Wielkiej zbierają pieniądze na zakup pralki i suszarki Fot. zrzutka.pl

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lgocie Wielkiej zbierają pieniądze na zakup pralki oraz suszarki. Zorganizowali zbiórkę na portalu zrzutka.pl

Jak informują strażacy, w każdym roku biorą udział w kilkudziesięciu akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie gminy oraz gmin ościennych. Akcje te są zróżnicowane - od neutralizacji plam ropopochodnych na jezdniach, wypadków drogowych, usuwaniu gniazd owadów błonkoskrzydłych przez pożary traw, samochodów, balotów, lasów czy też zakładów przemysłowych na terenie powiatu radomszczańskiego.

- Wszystkie te działania powodują, że strażacy są narażeni na działanie różnych substancji powstałych w trakcie prowadzenia działań. Najbardziej jednak niebezpieczne są substancje oraz toksyny, które wydzielają się w warunkach pożarowych i osadzają się na ubraniach bojowych strażaków. Podstawową zasadą bezpiecznego ratownika jest jego czysty ubiór. Między innymi dlatego w 2018 roku nastąpiły ogólnopolskie zmiany w umundurowaniu strażaków PSP i OSP dotyczące zmiany koloru ubrań z czarnych na kolor piaskowy. Zmiana ta podyktowana była tym, iż na dotychczasowych „czarnych” ubraniach nie były wystarczająco widoczne zabrudzenia, przez co strażacy nie byli świadomi jakie zagrożenie noszą na swoich ubraniach – mówią strażacy.

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ

- Na chwilę obecną każdy strażak takiego czyszczenia dokonuje we własnym zakresie, zlecając pranie do specjalistycznych pralni lub robiąc to w domowych warunkach. Chcielibyśmy podnieść komfort pracy naszych ratowników i poprzez zorganizowanie w naszej remizie stanowiska piorącego wyposażonego w pralkę, suszarkę oraz niezbędne środki chemiczne zapewnić strażakom możliwość takiego prania na miejscu. Zakup dwóch urządzeń osobnych, czyli pralki i suszarki o parametrach zapewniających upranie i wysuszenie przynajmniej jednego kompletu ubrań na raz przyspieszy utrzymanie gotowości bojowej naszej jednostki. Każdy strażak posiada tylko jedno takie specjalne ubranie bojowe. Pranie w warunkach domowych, czy też zlecenie do firmy zewnętrznej zajmuje co najmniej 48 godzin. W tym czasie strażak, który czyści swoje ubranie nie ma możliwości wzięcia udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Zorganizowanie takiego stanowiska na terenie jednostki pomoże nam zredukować ten czas wyłączenia ratownika z działań z 48 do maksymalnie 5 godzin - dodają strażacy z OSP w Lgocie Wielkiej.

Cel zbiórki, która potrwa jeszcze miesiąc to 10 tys. złotych. Dotychczas udało się zebrać nieco ponad 3 tys. złotych.

Więcej o:
osp lgota wielka zbiórka pieniędzy zakup pralki i suszarki zrzutka.pl
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE