Strażacy dostaną nowy wóz

Strażacy dostaną nowy wóz

To będzie historyczny moment dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielgomłynach. W połowie grudnia w remizie zaparkuje fabrycznie nowy samochód, o który od lat starali się sami druhowie, jak i miejscowi samorządowcy.

Obecnie do akcji strażacy z OSP Wielgomłyny wyjeżdżają samochodem, który śmiało można określić zabytkiem polskiej techniki motoryzacyjnej. Wyprodukowany w 1981 roku Jelcz 005 (zabudowany na podwoziu i podzespołach Stara 244) służy wiernie mimo częstych awarii. Jako, że jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, musi dysponować sprawnym autem. W tym roku wyjazdów na akcję było już niemal 50. - Terenem własnego działania jednostki OSP jest teren Gminy Wielgomłyny, ale może być to również obszar sąsiadujących ze sobą gmin – zaznacza wójt gminy, Bogdan Witaszczyk. I faktycznie, wyjazdów poza gminę nie brakuje. Będące w dyspozycji strażaków wiekowe auto nie gwarantuje, że zawsze dojadą na czas na miejsce zdarzenia. Stąd decyzja o kupnie nowego samochodu. Zapadła już ona wiele lat temu, długo też były czynione starania o pozyskanie środków finansowych na ten cel. Nowy wóz bojowy nie należy do tanich zakupów – ten, który trafi już w grudniu do Wielgomłyn kosztował 750 tysięcy złotych. - W bieżącym roku w drodze przetargu został zakupiony samochód bojowy dla jednostki OSP w Wielgomłynach. Ze środków budżetu Gminy Wielgomłyny na ten cel przeznaczono 315.000,00 zł, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przyznała dla jednostki OSP w Wielgomłynach dotację celową z budżetu państwa na zapewnienie gotowości bojowej jednostek OSP działających w ramach krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego w kwocie 175.000,00 zł. Kolejnym źródłem finansowania inwestycji jest dotacja  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 250.000,00 zł. Pozostałymi źródłami finansowania tego zadania są środki własne jednostki OSP w wysokości 10.300,00 zł – wylicza wójt.

Nowy samochód bojowy to IVECO typ Eurocargo 4x4 N3G model ML150E28W rok produkcji 2017 o mocy silnika 206kW (280KM) ze zbiornikiem wody o pojemności 3000 litrów. Zostanie dostarczony zgodnie z zawartą umową z producentem - do 15 grudnia 2017 r. Termin uroczystości w 2018 roku przekazania nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego zostanie ustalony z druhami jednostki OSP w Wielgomłynach. Niewykluczone, że nastąpi to podczas majowego święta strażackiego. A co się stanie z dotychczas użytkowanym Jelczem? - Obecny samochód będący na stanie jednostki OSP Wielgomłyny będzie służył do końca stycznia 2018 roku, do czasu wyposażenia nowego wozu strażackiego w sprzęt specjalistyczny, ubezpieczenia go i włączenia do działalności bojowej jednostki. Radni Komisji Rozwoju Społeczno – Gospodarczego, Budżetu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w styczniu podejmą decyzje co do dalszych losów Jelcza będącego na stanie jednostki OSP Wielgomłyny - dodaje wójt.

Więcej o:
osp wielgomłyny nowy samochód jelcz star iveco
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE