Stowarzyszenie Spot Radomsko stara się o lodówkę społeczną. Miasto odrzuca ofertę

Stowarzyszenie Spot Radomsko stara się o lodówkę społeczną. Miasto odrzuca ofertę Fot. pixabay.com

Stowarzyszenie Spot Radomsko od stycznia tego roku prowadzi usilne starania o stworzenie w Radomsku lodówki społecznej. Zaproponowali wzięcie na siebie odpowiedzialności za cały proces – wolontariacko. Jak twierdzą, ich starania są gorliwie blokowane przez urzędników.

W styczniu 2022 roku Stowarzyszenie złożyło pierwsze pismo w sprawie Lodówki Społecznej w konkursie zadań ofert na zadania publiczne w zakresie pomocy społecznej.

- Tam oferta została odrzucona ze względów formalnych, ponieważ za dużą część zadania chcieliśmy wykonać wolontariacko. Regulamin konkursu jest tak skonstruowany, aby nie móc robić zadań publicznych wolontariacko. Trzeba przepalać budżet, wywalać pieniądze w błoto – tak jest kolokwialnie ujmując skonstruowany regulamin – komentuje Paweł Aulich ze Stowarzyszenia Spot Radomsko.

Kolejny wniosek złożono 24 marca, tym razem został złożony w trybie 19a czyli przy pomocy uproszczonej oferty.

- Tutaj wniosek również został odrzucony tym razem czytamy w uzasadnieniu, że brak pieniędzy w budżecie - 5 000 zł - na ten cel. Trzeba nadmienić, że na tym etapie nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia, żadnej urzędniczej pomocy, żadna ręka nie została wyciągnięta, żeby pomóc nam zrealizować ten pomysł. Nikt nawet nie zadzwonił, nie zaproponował pomocy i rozwiązania jak to zrobić. „nie mamy pieniędzy i co nam zrobicie?” – mówi przedstawiciel Stowarzyszenia.

Trzecim etapem starania o lodówkę była wizyta, 28 marca u Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Wioletty Marcinkowskiej.

- Poprosiliśmy o wnioskowanie o przesunięcie 5 tysięcy z Budżetu Miasta z Pozycji Działalność Artystyczna Seniorów na 5000zł na pomoc społeczną. 29 kwietnia Rada Miejska podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę budżetową Miasta Radomska na rok 2022, w której przesunięte zostały pieniądze na pomoc społeczną. A tym samym w Budżecie Miasta znalazły się pieniądze na projekt Lodówka Społeczna. W tym samym dniu tj. 29 kwietnia projekt naszego stowarzyszenia ponownie został złożony w trybie 19a. i w odpowiedzi na ofertę otrzymaliśmy mailem pismo o konieczności odrzucenia naszego projektu. Chcę jak najszerzej pokazać na tym przykładzie złe praktyki z jakimi mamy do czynienia w Urzędzie Miasta w Radomsku. To bardzo przykre i bardzo nad tym ubolewam, że tak się dzieje akurat w moim mieście – kwituje Aulich.

Czytaj też: Komentarz Urzędu Miasta w Radomsku w sprawie społecznej lodówki

O utworzenie w Radomsku społecznej lodówki apelował radny Rady Miejskiej – Radosław Rączkowski. Podczas kwietniowej sesji złożył w tej sprawie oficjalne zapytanie. 11 maja otrzymał odpowiedź.

- W odpowiedzi na zapytanie z dnia 29.04.2022 r. uprzejmie informuję, iż na zadanie w zakresie prowadzania tzw. „lodówki społecznej” złożona została oferta przez organizację pozarządową. Uznając zasadność i celowość realizacji takich działań planowane jest zlecenie tej organizacji wykonanie zgłoszonego zadania i powierzenie jej środków finansowych na jego realizację – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez prezydenta Jarosława Ferenca.

Więcej o:
lodówka społeczna lodówka um um radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE