Stopa bezrobocia w powiecie spada

Do takiego wniosku doszła Powiatowa Rada Zatrudnienia na swoim zebraniu 9 lipca w Starostwie Powiatowym.

Do takiego wniosku doszła Powiatowa Rada Zatrudnienia na swoim zebraniu 9 lipca w Starostwie Powiatowym. Na zebraniu omówiono również aktualną sytuację na rynku pracy, zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia oraz rozporządzanie środkami z Funduszu Pracy.fot. radomszczanski.plJak mówi Andrzej Pawłowski, pełniący obowiązki Dyrektora PUP, w ciągu 5 miesięcy bieżącego roku bezrobocie w powiecie spadło o 1,7%. Co za tym idzie, liczba osób bezrobotnych w naszym powiecie wynosi 6467, co stanowi 15,1% ogólnej liczby mieszkańców. Jednak osoby nie posiadające zatrudnienia mogą je znaleźć wśród 119 ofert pracy.

Ważnym punktem było omówienie zmian wprowadzonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - ustawę znowelizowano 27 maja 2014. W nowelizacji uwzględniono specjalne programy dla osób młodych i osób, które przekroczyły 50 rok życia, przewidziano także przyznawanie premii dla urzędników za wyniki w pracy oraz profilowanie bezrobotnych. Istotnym punktem ustawy jest podzielenie bezrobotnych na trzy grupy:
- grupa I: bezrobotni, którzy są aktywni i nie potrzebują specjalistycznej pomocy, są gotowi do podjęcia pracy od zaraz
- grupa II: osoby nie posiadające zatrudnienia, które wymagają szkoleń lub staży
- grupa III: osoby bezrobotne oddalone od rynku pracy, którym zagraża wykluczenie społeczne

Rada przedstawiła również wnioski "Raportu końcowego z badania lokalnego rynku pracy - Powiat Radomszczański". Celem raportu było m.in. wskazanie specyfiki bezrobocia w powiecie, co umożliwia określenie preferencji i rzeczy istotnych dla pracodawców, ale i bezrobotnych. Konsekwencją tej analizy jest utworzenie takich programów szkoleń, aby ludzie bezrobotni byli szkoleni według wymagań pracodawców.

Warto wspomnieć o nowej formie pomocy, jaką jest "bon zasiedleniowy". Przyznawany jest on młodym ludziom (do 30 roku życia), którzy znaleźli pracę daleko od miejsca zamieszkania - odległość do pracy musi wynosić min. 80 km lub czas dojazdu do niej wynosi przekracza 3 godziny.

Wprowadzone zostały także zmiany w "Regulaminie przyznawania z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego środków na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego", przesunięto także środki Funduszu Pracy przyznanych na rok 2014 oraz wydano negatywną opinię w kwestii nienależnych świadczeń z Funduszu Pracy.

Więcej o:
pup powiatowa rada zatrudnienia zebranie konferencja spadek bezrobocia bezrobocie w powiecie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE