Tegoroczna edycja festiwalu poświęconego twórczości braci Różewiczów rozpoczyna się już 4 pażdziernika b.r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Hasło przewodnie brzmi: "Różewicz dla... ››
Tegoroczna edycja festiwalu poświęconego twórczości braci Różewiczów rozpoczyna się już 4 pażdziernika b.r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Hasło przewodnie brzmi: "Różewicz dla XXI wieku". Jak co roku będą projekcje filmów, wernisaże, koncerty, spektakle i warsztaty teatralne.
Festiwal potrwa do 11 pażdziernika. Będzie można w tym czasie obejrzeć m.in. filmy zrealizowane w Zespole Filmowym TOR, którego Stanisław Różewicz był współzałożycielem. Będa to m.in.: "Struktura kryształu" Krzysztofa Zanussiego, "Pasja" w reżyserii Stanisława Różewicza i "Szpital Przemienienia" Edwarda Żebrowskiego.
Będzie się można zapoznać także z wystawą plakatów do filmów Stanisława Różewicza i sztuk teatralnych Tadeusza Różewicza. 8 października o godz. 18.30 Stanisława Różewicza powspominają jego przyjaciele: Tadeusz Sobolewski i Arkadiusz Orłowski.
Oficjalne otwarcie Różewicz Open Festiwal nastąpi 9 pażdziernika. Wtedy też odbędą się warsztaty teatralne dla młodzieży prowadzone przez Katarzynę Skarżankę i Przemysława Bluszcza - aktorów teatralnych związanych z ośrodkiem warszawskim. Miłośnicy poezji i prozy Tadeusza Różewicza tego dnia o godz. 17.30 posłuchają fragmentów twórczości artysty w interpretacji radomszczan.
10 pażdziernika od godz. 10 do 16 odbędą się warsztaty teatralne, tym razem prowadzone przez członków Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. O godz. 17 natomiast odbędzie się recital fortepianowy w wykonaniu Aleksandra Dębicza - studenta III roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, nagrodzonego w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Festiwal zamknie dyskusja "Teatr formy otwartej" z udziałem zaproszonych gości - Marii Dębicz i Jana Peszka oraz spektakl teatru "Ateneum" im. S. Jaracza z Warszawy pt. "Moja córeczka".
Różewicz Open Festiwal przypomina, że to właśnie z Radomska wywodzą się trzej znani bracia Różewicz. Najstarszy Janusz - najmniej znany - był poetą. Służył jako podporucznik w Armii Krajowej . Zmarł w 1944 r. w Łodzi. Tadusz - drugi z braci - to znany polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2000 r. otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tomik "Matka odchodzi". Stanisław - najmłodszy z braci Różewiczów - zasłynął jako reżyser filmowy i teatralny oraz scenarzysta. Przez wiele lat był wykładowcą w szkole filmowej w Łodzi i współzałożycielem Zespołu Filmowego TOR.
Szczegółowy program imprezy można znaleźć w kalendarzu imprez na naszym portalu oraz na stronie: www.rozewiczopen.pl.
Portal Radomsko24.pl objął patronat medialny nad imprezą.
Katarzyna Ososińska