Startują wyjazdowe punkty szczepień

Startują wyjazdowe punkty szczepień

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą być szczepieni w punkcie stacjonarnym. Łódzki NFZ zorganizował 6 takich punktów, które będą dodatkowym wsparciem sieci punktów szczepień.

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach.  W Łódzkiem jest 429 punktów szczepień populacyjnych, dołączą do nich nowo wybrane punkty wyjazdowe, które zajmą się wyłącznie szczepieniami chorych w ich domach. W kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień.

Szczepienie w domu

W lutym  2021 r. Łódzki NFZ zakończył nabór dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień. Wybraliśmy 3 świadczeniodawców:

  • Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi – obszary 1,2,3,4
  • Instytut Zdrowia Medicall z Piotrkowa Trybunalskiego – obszar 2
  • Szpital Wojewódzki w Sieradzu – obszar 4

Po dwa punkty w obszarach obejmujących Piotrków Trybunalski, powiaty: łódzki wschodni, bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski (obszar 2) oraz powiaty: pabianicki, łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski (obszar 4).

Po 1 punkcie w obszarach, które obejmują Łódź  (obszar 1) oraz Skierniewice i powiaty: brzeziński, zgierski, kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki (obszar 3).

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na skorzystanie ze szczepienia w poradni.

Punty wyjazdowe uzupełnią sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w domu. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie władze lokalne przygotowały transport samorządowy.

- W Łódzkiem zapewniliśmy pacjento, którzy nie mogą skorzystać ze szczepienia w punkcie szczepień 6 wyjazdowych punktów szczepień. 4 z nich  zorganizowała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która prowadzi już 2 stacjonarne punkty szczepień i szczepi chorych, którzy tego wymagają, w ich domach. To doświadczenie przyda się w organizacji takich wyjazdów do chorych w naszym regionie – mówi Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

- Jednym z założeń Narodowego Programu Szczepień było zapewnienie wszystkim którzy chcą się zaszczepić łatwego dostępu do szczepień. Osobom z niepełnosprawnościami, wykluczonym komunikacyjnie pomagają gminy – zorganizowały specjalny transport, infolinie i koordynatorów szczepień. W te działania włączyła się także straż pożarna - Jolanta Kowalik-Gęsiak, pełnomocnik wojewody ds. szczepień.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego to oni potwierdzą, że ich podopieczny, ze względów zdrowotnych, potrzebuje szczepienia w domu.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień pacjent nie rejestruje się ani przez  Internet, ani telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Wystarczy bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do poradni POZ / pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

- Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).

- Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.

- Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.

- Jeśli lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.

- Lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.

- Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.

- Do szczepienia kwalifikuje pacjenta w domu lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Pacjent zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiego szczepienia.

Procedura szczepienia wyjazdowego jest więc zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Identyczne wymogi dla stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień

Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać wszystkie warunki wymagane przez NFZ w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Chodzi o kadrę i wyposażenie, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi i profesjonalne przygotowanie do szczepienia w domu.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.

Mobilne zespoły w punktach stacjonarnych i wyjazdowe punkty szczepień są wynagradzane tak samo.

Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych, i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.

ABC szczepień wyjazdowych

  • Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
  • Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
  • Transport do punktu szczepień – to specjalny transport, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają  samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne). To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

(info: NFZ Łódź)

Więcej o:
nfz wyjazdowe punkty szczepień koronawirus covid

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE