Starosta apeluje do przedsiębiorców

Starosta apeluje do przedsiębiorców

W naszym powiecie, jak dotąd nie wykryto obecności koronawirusa, ale rozprzestrzeniający się po całej Europie wirus SARS-CoV-2 przysparza wiele problemów także przedsiębiorcom z terenu powiatu radomszczańskiego. Trzeba się liczyć z tym, że zwiększająca się wciąż liczba osób zarażonych może spowodować kłopoty z organizacją pracy wielu firm. Starosta powiatu radomszczańskiego Beata Pokora zwróciła się do przedsiębiorców z apelem.

Szanowni Państwo

Należy pamiętać, że zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy nie tylko od działań władz i służb sanitarnych, ale w dużej mierze także od zachowania nas wszystkich, także szefów firm i ich pracowników. Dlatego apeluję do przedsiębiorców o monitorowanie sytuacji w firmach, zwłaszcza pod kątem zabezpieczenia procedur sanitarnych, a także o promowanie zasad higieny wśród pracowników (m. in. zapewnienie pracownikom dostępu do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą, rozwieszenie w widocznym miejscu informacji, jak skutecznie myć ręce, umieszczenie dozowników z płynem odkażającym w widocznych miejscach i regularne ich napełnianie). Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie.

Apelujemy także o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

W obecnej wyjątkowej sytuacji proszę także o monitorowanie stanu zdrowia i sytuacji rodzinnej pracowników, a także - jeśli zajdzie taka potrzeba i jest to wykonalne -  o umożliwianie pracownikom wykonywania obowiązków zdalnie.

Przypominam także o obowiązku wspierania służb sanitarnych oraz egzekwowania przepisów tzw. specustawy, uchwalonej w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W związku z tym na przykład jeśli pojawi się podejrzenie, że pracownik, który stawił się do pracy może być chory, pracodawca powinien zachęcać go do pozostania w domu oraz konsultacji z lekarzem. W przypadku odmowy skorzystania z porady lekarskiej przez takiego pracownika, pracodawca może nie dopuścić go do pracy.

Przypominam także, że w obecnej sytuacji, jeśli to tylko możliwe, powinno się unikać uczestniczenia w zgromadzeniach oraz zaniechania podróży także służbowych, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

***

Jeśli przez epidemię koronawirusa firma ma problemy z terminową zapłatą podatków, można wystąpić do Urzędu Skarbowego o ulgę lub umorzenie zaległości.
Ministerstwo Finansów podało, że ,,w sytuacji negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorców, wynikających z epidemii koronawirusa urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych".

Z uwagi na trwający wzmożony okres zachorowań na grypę oraz pojawienie się zagrożenia zakażeniem koronawirusem, mając na względzie zdrowie zarówno Państwa, jak i pracowników, zwracam się z apelem o ograniczenie wizyt w urzędach do niezbędnego minimum.

Starosta Powiatu Radomszczańskiego
Beata Pokora

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko starosta apel do przedsiębiorców
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE