„SPALARNIA” odpadów zapewni radomszczanom bezpieczeństwo energetyczne i czyste powietrze?

„SPALARNIA” odpadów zapewni radomszczanom bezpieczeństwo energetyczne i czyste powietrze?

Mieszcząca się przy ul. Wyszyńskiego 151 radomszczańska ciepłownia to od lat nadzieja wielu radomszczan na wygodny i tani sposób ogrzewania swoich mieszkań. To szczególnie ważne gdy zauważalnie rosną koszty życia, w tym także usług publicznych.

Tak samo ważny jest stan powietrza, którym wszyscy oddychamy, a możliwość rozbudowy sieci ciepłowniczej i przyłączania kolejnych odbiorców do miejskiej sieci to likwidacja kolejnych tzw. „kopciuchów”, czyli źródeł ciepła w znacznym stopniu odpowiedzialnych za smog w mieście.

Powyższe oraz dekarbonizacja (odejście od węgla jako paliwa wykorzystywanego do produkcji ciepła) i wdrożenie Gospodarki Obiegu Zamkniętego to bezpośrednie powody modernizacji Zakładu Ciepłowniczego, którą od kilku lat prowadzi PGK Radomsko. Modernizacja polega na zastąpieniu systemu kotłów węglowych opracowanym przez PGK systemem kotłów wielopaliwowych.

NOWY MIKS ENERGETYCZNY

Na opracowany na potrzeby modernizacji miks energetyczny składają się:

  • System kotłów olejowo-gazowych
  • Kocioł opalany biomasą
  • Elektrociepłownia opalana paliwem z odpadów (RDF) – tzw. Spalarnia.

W ramach modernizacji ciepłowni nie zmienia się jej lokalizacja – wszystkie wymienione wyżej nowe instalacje zlokalizowane zostaną w miejscu Zakładu Ciepłowniczego w Radomsku, przy ul. Wyszyńskiego 151 – naprzeciwko Cmentarza Nowego. W tej sprawie wypowiadali się eksperci podczas spotkania zorganizowanego przez PGK 27 stycznia w Restauracji Metalurgia. Prof. Grzegorz Wielgosiński w programie W temacie prowadzonym przez red. Ireneusza Staszczyka mówił:

„Spalarnia odpadów musi być zlokalizowana tam, gdzie była do tej pory ciepłownia, gdzie jest sieć ciepłownicza, gdzie można wprowadzić ciepło wytworzone z odpadów do sieci ciepłowniczej miejskiej. Nie można tego zrobić na końcu sieci bo są zupełnie inne przekroje rur tylko tam gdzie się dotychczas wprowadzało czyli jeżeli ciepłownia jest w tym punkcie dzisiaj to w tym punkcie likwidujemy kocioł węglowy opalany węglem a w to miejsce stawiamy kocioł opalany odpadami dzięki czemu wprowadzamy ciepło w system ciepłowniczy miasta, dzięki czemu zmniejszamy emisję zanieczyszczeń w tym miejscu”.

OBNIŻKI CEN W WYNIKU MODERNIZACJI

Modernizacja już daje pierwsze efekty, gdyż PGK w bieżącym sezonie grzewczym wprowadziło nowe, niższe o blisko 25% ceny ciepła.  Stało się tak po uruchomieniu kotłów olejowo – gazowych, dzięki czemu możliwe było częściowe wyjście z systemu ETF (tzw. opłaty za  emisje CO2). Wg szacunków inwestorskich koszt modernizacji to około 250 mln zł sfinansowane z środków własnych spółki oraz pozyskanych z zewnątrz. Środki zewnętrzne to pozyskane przez Spółkę głownie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dofinansowanie i składające się z bezzwrotnej dotacji oraz niskooprocentowanego kredytu.  W przypadku Spalarni wsparcie z NFOŚiGW to blisko 150 mln. zł.

Radomszczańska “Spalarnia” zaprojektowana jest tak, by do jej prawidłowego funkcjonowania wystarczały odpady pochodzące z należącego do PGK Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych - odebrane od mieszkańców. To około 24 tys. ton odpadów rocznie, które zostaną przekształcone w paliwo alternatywne RDF i pre-RDF (bez konieczności zwożenia odpadów z zewnątrz). Po przygotowaniu trafią one do spalenia w Ciepłowni transportem kołowym. Zaletą “spalarni” będzie bezpieczeństwo gwarantowane przez restrykcyjne normy oczyszczania spalin oraz ciągły monitoring, o czym także mówili podczas styczniowego spotkania eksperci.

MIESZKAŃCY PYTAJĄ

Czy w Radomsku będzie spalarnia odpadów?

W Radomsku planowana jest budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) wykorzystująca paliwo RDF. Spalarnia odpadów to instalacja, której celem jest jedynie ograniczenie ilości składowanych odpadów. Z kolei celem ITPO jest produkcja energii cieplnej i elektrycznej ze spalanych odpadów. 

Skąd będą pochodziły odpady spalane w Ciepłowni i co to jest paliwo RDF ?

Paliwo RDF to kaloryczna frakcja, która wydzielona zostanie na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie z odpadów komunalnych pochodzących od mieszkańców, która nie nadaje się do recyklingu i których nie można składować.

Gdzie będą składowane odpady ?

Paliwo dla elektrociepłowni będzie dostarczane z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie transportem kołowym na bieżąco i trafiać będą do tzw. bufora, który pomieści zapas na 3-5 dni.

Czy taka instalacja opalana odpadami jest bezpieczna dla ludzi i środowiska?

ITPO podlegają znacznie ostrzejszym rygorom dotyczącym emitowanych substancji niż kotłownie opalane tradycyjnymi źródłami ciepła węglem lub biomasą.

Wszystkie substancje, które znajdziemy w spalinach ze spalania odpadów znajdują się także w tych ze spalania węgla czy biomasy. W ITPO stosuje się dużo bardziej zaawansowane filtry, przez co koszt budowy samej instalacji jest znacznie wyższy, ale spaliny są znacznie czystsze. Tu obowiązują znacznie bardziej rygorystyczne normy. Emisja jest na podobnym poziomie, jak emisja ze spalania gazu ziemnego!

Czy opalana odpadami elektrociepłownia emituje więcej pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, które są przyczyną występowania SMOG-u?

Dopuszczalne prawem stężenie pyłu w spalinach ze spalania odpadów jest 3-10 razy niższe niż w przypadku elektrowni czy elektrociepłowni węglowych, nie mówiąc już o emisji pyłu z palenisk domowych. 

Więcej o:
pgk pgk radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE