Spacery z Tadeuszem Różewiczem

Fot. FIK

Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku w 2021 r. włączyła się w obchody setnych urodzin Tadeusza Różewicza realizując projekt „RaDOMsko Różewicza”. Efektem twórczych działań jest m.in. 2,5 metrowa, stalowa książka, do której można wejść.

Film o dzieciństwie artysty zrealizowany przez dzieci oraz przewodnik po Radomsku w formie publikacji online i aplikacji mobilnej. Dzięki aplikacji mobilnej i publikacji można odbywać wirtualne spacery do dzieciństwa i młodości Tadeusza Różewicza i poznawać Radomsko z perspektywy tego wielkiego twórcy.

Tadeusz Różewicz urodził się w Radomsku i spędził tu dzieciństwo i młodość. Czas spędzony w tym miejscu bardzo mocno ukształtował go jako artystę i wpłynął na jego twórczości, czego śladem są liczne utwory, opisujące miejsca w Radomsku. Obchodzone w tym roku 100-lecie urodzin Tadeusza Różewicza (Honorowego Obywatela Miasta i jednego z patronów 2021 r.), przypadł w roku 30-lecia Fundacji Inicjatyw Kulturalnych. Urodziny poety Fundacja uczciła w sposób wyjątkowy - angażując twórczo mieszkańców i zapraszając ich do eksperymentowania i zabawy ze sztuką.

Wspólnie z dziećmi z Powszechnej Szkoły Podstawowej nr 6 animatorki kultury: Monika Kowalczyk-Kogut oraz Anna Nowak stworzyły impresję teatralną na temat zabaw, w które bawił się Tadeusz Różewicz. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali zabawy „sprzed 100 lat” tj. twórcze wykorzystywanie przedmiotów, teatr cieni, gry ruchowe, udawanie żołnierzy, twórcze interpretowanie wyliczanek, a wybitnego artystę zaczęły nazywać „Tadziem” i traktować, jak kolegę z klasy.

Uczestnicy warsztatów spawania artystycznego stworzyli gigantyczną książkę upamiętniającą wielkiego twórcę. Książka zdobi Skwer im. Stanisława Niemca, ważny ponad 300 kg, a jej wysokość to ponad 2,5 metra i można wejść do jej wnętrza i stać się częścią instalacji. Bowiem ważnymi elementami instalacji są monidła upamiętniające Różewicza jako dziecko i jako dorosłego – każdy z odbiorców może sprawdzić, jak to jest „patrzeć na świat” z perspektywy artysty. Elementem rzeźby są symbole związane z dzieciństwem Różewicza, które zostały zaprojektowane przez uczestników warsztatów. Uczestnicy pod okiem prowadzących – Macieja Supryniaka i Marka Thiela, łączyli materiały z różnych metali, uczyli się podstaw spawania oraz rozwijali swoją wyobraźnię przestrzenną.

W ramach projektu Fundacja zrealizowała również spacery po miejscach związanych z Tadeuszem Różewiczem. Spacery dla najmłodszych były to niezwykłe wędrówki w czasie, podczas których uczestnicy poznawali zabawy, w które bawił się Tadeusz Różewicz.

- Przenieśliśmy się do dzieciństwa artysty i poznawaliśmy miejsca, w których się bawił, uczył i mieszkał. Dzieci eksperymentowały ze znalezionymi przedmiotami, tworzyły sceny teatralne w jatkach, improwizowały na temat filmów niemych, które przed wojną prezentowano w kinie „Kinema”, a także rozszyfrowały niezwykłą zagadkę pochodzenia imienia Tadeusza Różewicza. Wszystko to odbywało się w formie twórczych gier i zabaw ruchowych oraz aktorskich, które poprowadziła Anna Nowak – animatorka kultury i specjalistka do spraw edukacji teatralnej w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Poza tym do udziału w projekcie zaprosiliśmy seniorów, którzy wspólnie z Angieszką Kuligowską poznawali historię miejsc związanych z Tadeuszem Różewiczem – mówi Krystyna Michalska z FIK.

W ramach projektu powstała aplikacja mobilna i publikacja online, które stanowią przewodnik po miejscach, z którymi związany był Tadeusz Różewicz. „RaDOMsko Różewicza” - aplikacja mobilna jest dostępna dla telefonów z systemem operacyjnym Android i można ją bezpłatnie pobrać ze sklepów Play lub Play Store.

Więcej o:
tadeusz różewicz różewicz radomsko fik radomsko fundacja inicjatyw kulturalnych
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE