Sokoły wędrowne z Elektrowni Bełchatów czekają na potomstwo

Sokoły wędrowne z Elektrowni Bełchatów czekają na potomstwo Fot. Elektrownia Bełchatów

Sokoły wędrowne po raz kolejny zamieszkały w Elektrowni Bełchatów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Tak jak w poprzednich latach, para tych najrzadziej występujące ptaków w Polsce oczekuje tu na swoje potomstwo.

Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku, na wysokości 75 metrów. Para sokołów osiadła wówczas na galerii nawęglania jednego z 13 bloków energetycznych. W kolejnym roku sokoły zmieniły miejsce gniazdowania, przeprowadzając się na sąsiednią galerię, gdzie wykluły się trzy młode osobniki. Obecnie para tych niezwykłych ptaków przeniosła stanowisko lęgowe na kolejną galerię nawęglania, gdziew zbudowanym przez siebie gnieździe wysiadują aż cztery jaja. Na maj, o ile nic nie stanie na przeszkodzie, planowane jest obrączkowanie piskląt. Będzie to już trzeci kontrolowany lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów.

- Sokoły wędrowne wracają do Elektrowni Bełchatów, gdzie na kolejnych galeriach nawęglania tworzą swoje gniazda. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedzialnego podejścia spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do prowadzonej działalności, która realizowana jest zawsze z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Sokoły wędrowne to niezwykle wrażliwy gatunek, więc tym bardziej cieszy, że to właśnie nasz obiekt wybrały do życia – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes spółki PGE GiEK.

Przypomnijmy, ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy w 2019 roku wypatrzyli sokoły wędrowne w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 metrów, podjęli się wybudowania nowego gniazda dla sokolej rodziny. Ptasi domek - drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda została zainstalowana rok temu. Para sokołów, wprawdzie nie korzysta jeszcze z nowego domku lęgowego, ale z utrzymania gatunku na własnych warunkach nie rezygnuje.

Więcej o:
elektrownia bełchatów sokoły wędrowne elektrownia bełchatów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE