Dziś, 6 listopada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, poinformował, że w tym tygodniu odnotowano w Radomsku, najwyższe stężenie drobnego pyłu w powietrzu.
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych: znacznej wilgotności powietrza (mgła) i braku wiatru.
Dziś, 6 listopada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi poinformował, że w tym tygodniu odnotowano w Radomsku, najwyższe stężenie drobnego pyłu w powietrzu. Przekroczenie ww. poziomu zanotowano we wtorek 4 listopada, na stanowisku pomiarowym w Radomsku przy ul. Rolnej 2. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia przekroczenia poziomu informowania PI=200 μg/m3 w ciągu kolejnych 72 godzin na tym samym stanowisku pomiarowym oraz również na pozostałych stanowiskach w województwie.
W związku z prognozowanymi dalszym występowaniem mgieł i małej prędkości wiatru uwzględniając prognozy zanieczyszczenia powietrza należy stwierdzić, iż przez najbliższe 3 doby może powtórzyć się przekroczenie wartości poziomu informowania (PI=200 μg/m3) o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego (PA=300 μg/m3).
W związku z prognozowaną zmianą pogody w nocy z 7 na 8 listopada (opady deszczu oraz większa prędkość wiatru należy stwierdzić), że od dnia 8 listopada nie powinniśmy się spodziewać przekroczenia poziomu informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zwieszonego PM10.
Skutki zdrowotne oddziaływania pyłu. Objawami narażenia na pył zawieszony są chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, takie jak kaszel, płytki oddech, drapanie w gardle. Długotrwała ekspozycja na to zanieczyszczenie może powodować podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych i napady duszności, astmy, oraz może przyczynić się do rozwoju chorób dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc). Na wymienione dolegliwości najbardziej narażone są osoby poddane zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu, osoby starsze, dzieci, osoby chore na choroby dróg oddechowych oraz choroby układu krążenia.
W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia pyłu w powietrzu zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności.