Śmiertelne zatrucie czadem w Radoszewicach

Śmiertelne zatrucie czadem w Radoszewicach Fot. KPP w Pajęcznie

Przez „cichego zabójcę” w okresie poświątecznym śmierć w Radoszewicach (powiat pajęczański) poniosło dwóch mężczyzn w wieku 53 i 70 lat. Tej tragedii można było uniknąć.

Do tragicznego zatrucia czadem doszło 28 grudnia 2022 roku w miejscowości Radoszewice. Ze wstępnych ustaleń pajęczańskich funkcjonariuszy wynika, że dwóch mężczyzn w wieku 53 i 70 lat zaczadziło się w domu jednorodzinnym.

- Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej na skutek zaprószenia ognia przez niedopałek papierosa. W tym przypadku zabrakło przede wszystkim zdrowego rozsądku, właściwej wentylacji i wyposażenia pomieszczenia – informuje mł. asp. Wioletta Mielczarek z KPP w Pajęcznie.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować dbając o szczelność instalacji kominowej, zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń oraz poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją czujnika jest wykrywanie czadu i generowanie alarmu w przypadku wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Aby zapewnić dopływ świeżego powietrza, należy uchylać okno kiedy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia - pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych należy korzystać z usług wykwalifikowanego montera.

Więcej o:
zatrucie czadem Pajęczno pajęczański czad śmierć czad Radoszewice czad
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE