„Smaki i Smaczki”, czyli wokół tradycji kulinarnej Polski i Ukrainy

„Smaki i Smaczki”, czyli wokół tradycji kulinarnej Polski i Ukrainy Fot. ZSE-E

To już czwarta odsłona projektu polsko–ukraińskiej wymiany młodzieży z radomszczańskich szkół: I LO i ZSE-E oraz dwóch szkół z ukraińskiego miasta Równe. Tym razem młodzi ludzi spotkają się, by wymienić się kulinarnymi tradycjami swoich regionów i wydać książkę kucharską z przepisami swoich babć. Właśnie ruszyły przygotowania.

W projekcie uczestniczą cztery szkoły. Radomsko reprezentuje młodzież z Elektryka i I LO,  miasto Równe - Liceum „Lider” oraz Gimnazjum nr 14. W sumie 36 uczniów. Działania główne odbędą się w miejscowości Kamionki Małe w województwie kujawsko–pomorskim na przełomie września i października. Obecnie prowadzone są zajęcia integracyjno–przygotowawcze.

- Poprzez  działania uczestnicy poznają wybrane zwyczaje kulinarne Polski i Ukrainy. Stworzą warunki do odkrywania i eksperymentowania kulinarnego. Poznają zasady zdrowego żywienia i stylu życia. Odkryją tradycje kulinarne swoich „małych ojczyzn” Miejscem realizacji działań głównych są okolice Torunia i Bydgoszczy. Krajobraz historyczno-kulturowy i przyrodniczy Kujaw jest tłem do spotkania się dwóch kultur wokół  stołu – opowiada Agnieszka Nowicka, koordynatorka projektu.

Młodzież podczas zajęć przygotowawczych zapoznała się z harmonogramem działań, zasadami bezpieczeństwa. Spotkała się również z dietetyk kliniczną Eweliną Szymczyk z firmy Naturhouse, która przekazała uczniom wskazówki do przygotowania zdrowych posiłków i stosowania zbilansowanej diety.

Uczestnicy projektu mieli też możliwość skosztowania regionalnych potraw: zalewajki, którą przygotowała restauracja „Metalurgia”,  kugla  z „Baru pod Strzechą”, radomszczańskiego tatarczucha oraz kaszy gryczanej z omastą – przyrządzonych przez nauczycielkę z PSP nr 10 w Radomsku, Julitę Sadawę, która z wielką pasją opowiadała młodym historie kulinarne związane z jej małą ojczyzną, czyli Stobieckiem Miejskim.

- Uważam, że młodzi ludzie zgłębiający na co dzień tajniki matematyki, biologii czy fizyki powinni tez mieć możliwość poznawania historii swojego miasta czy okolicy. Tego typu spotkania dają mi poczucie, że to, co zdołaliśmy ocalić od zapomnienia ma ogromną szansę na dalsze przetrwanie - podkreśla Julita Sadawa.

Uczniowie mieli również okazję poznać historię Zagrody Tatarskiej i poćwiczyć pranie na tarze z użyciem szarego mydła.

Wnioskodawcą projektu jest  Fundacja „Otwarta Szkoła" działająca przy ZSE-E w Radomsku, która uzyskała dofinansowanie w kwocie 68 639,64 zł. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.

Więcej o:
zse-e radomsko elektryk radomsko zse-e staż elektryk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE