Służba zdrowia wraca na normalne tory

Służba zdrowia wraca na normalne tory Fot. pixabay.com

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim uległa zdecydowanej poprawie. W szpitalach z powodu Covid-19 przebywa obecnie około 600 osób. To rekordowo niska liczba. Ostatni raz tak dobra sytuacja była w szpitalach województwa łódzkiego przed II falą epidemii. Dlatego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek dla pacjentów z Covid -19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, który znów będzie leczył pacjentów niecovidowych.

Decyzja wojewody łódzkiego dotycząca szpitala w Zgierzu wchodzi w życie 1 czerwca. Szpital przywróci 285 miejsc do pierwotnej działalności sprzed epidemii dzięki czemu będzie tam możliwość realizacji świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów niecovidowych. Przywrócone zostaną specjalistyczne oddziały: gastroenterologia,laryngologia,okulistyka,neurologia,neurochirurgia, ginekologia i położnictwo, chirurgia, kardiologia oraz nefrologia. W szpitalu pozostanie nadal 165 łóżek covidowych, w tym 17 specjalistycznych i 12 respiratorowych. W czasie trzeciej fali udało się tu wyleczyć około 2,2 tys. osób.

Jednocześnie wojewoda łódzki wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z wnioskiem o nieprzyjmowanie pacjentów przez szpital tymczasowy znajdujący się w hali Expo i przejście od 11 czerwca szpitala w tryb pasywny jako rezerwa strategiczna dla województwa łódzkiego na wypadek nagłego wzrostu liczby zakażeń i hospitalizacji. Dzięki temu personel medyczny ze szpitala tymczasowego wróci do leczenia w szpitalach województwa łódzkiego.

Szpital tymczasowy był utworzony 25 listopada 2020 r., a uruchomiony 22 marca 2021 r. w szczycie trzeciej fali epidemii, kiedy dynamika wzrostu liczby hospitalizacji stała się ogromna i z dnia na dzień łóżka szpitalne przeznaczone dla pacjentów z Covid-19 szybko były zajmowane. Wojewoda łódzki oddelegował do pracy w szpitalu tymczasowym 158 osób. W tym czasie udało się wyleczyć tu blisko 500 chorych, zaś w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi ok. 4 tys. osób.

W szczycie trzeciej fali epidemii Covid-19 dla pacjentów w województwie łódzkim było przygotowanych 3870 miejsc. W efekcie przywracania świadczeń pozostaną 1602 łóżka dla pacjentów z Covid 19 na wszystkich poziomach, w tym niecały 1 tys. na II poziomie.

- Sytuacja epidemiczna w naszym województwie zdecydowanie się poprawia. Dlatego przywracamy łóżka do systemu opieki zdrowotnej. Priorytetem jest udostępnianie pacjentom tych miejsc, w których mogą być realizowane ważne dla nich świadczenia medyczne, które przez 3 fale COVID 19 były mocno ograniczone. Jednocześnie pamiętajmy, że jedyną drogą do tego, by ta sytuacja nie powtórzyła się jesienią są szczepienia. Dlatego zachęcam wszystkich - szczepmy się - mówi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Do szczepień namawia także marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, który podkreśla, że to nie tylko troska o własne zdrowie, ale też o bezpieczeństwo najbliższych przyjaciół i współpracowników.

- To też bardzo dobra chwila na to, by powrócić do troski o własne zdrowie. Pacjenci w obawie przed covidem, odkładali badania. Profilaktyka jest bardzo ważna. Placówki medyczne są gotowe na przyjęcie pacjentów. W szpitalach wojewódzkich realizowany jest program profilaktyki onkologicznej, to jest bezpłatnych badań dla mieszkańców województwa łódzkiego – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Pacjenci zakażeni Covid- 19 nadal znajdą pomoc w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi oraz w szpitalach: w Zgierzu, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Bełchatowie.

Więcej o:
województwo łódzkie koronawirus covid-19 szpital zgierz szpital hala expo łódź pacjenci
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE