Skwer będzie nosił imię generała

Skwer będzie nosił imię generała

O tym, że generał brygady Marian Nitecki to wybitna postać przekonywał na sesji Rady Miasta Radomsko prezydent, Jarosław Ferenc. Radni byli tego samego zdania, ich decyzją niewielki skwer przy ulicy Narutowicza będzie nosił imię urodzonego w naszym mieście zasłużonego żołnierza.

Marian Nitecki przyszedł na świat 26 listopada 1913 roku w Radomsku. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu otrzymał przydział do 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W kampanii wrześniowej trafił do niemieckiej niewoli, z której zbiegł i dotarł w październiku 1939 r. do rodzinnego miasta. Pod pseudonimem „Pikador” wstąpił do tworzącego się podziemia antyhitlerowskiego (wtedy ZWZ, później AK), operował w lasach radomszczańskich, a później włoszczowskich. Po wojnie wielokrotnie był nachodzony i represjonowany przez UB za swoją działalność w Armii Krajowej. Przez wiele lat pracował w zawodzie leśniczego. Należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 8 sierpnia 2007 roku został mianowany na stopień generała brygady, rok później Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 11 września 2008 roku.

Decyzją Rady Miejskiej w Radomsku podjęta na sesji w dniu 21 czerwca 2017 roku skwer przy ulicy Narutowicza (za budynkiem muzeum) będzie nosił imię generała Wojska Polskiego Mariana Niteckiego. To godne miejsce do uczczenia tej wybitnej postaci. W tym miejscu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie obchodzone są ważne dla naszej Ojczyzny rocznice m.in. Powstania Warszawskiego.

Więcej o:
Marian Nitecki Pikador skwer Narutowicza Rada Miejska
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE