Skąd wiadomo, że czas wymienić koła pasowe?

Skąd wiadomo, że czas wymienić koła pasowe?

Koła pasowe mają ograniczony czas działania, tak jak i inne elementy w maszynach. Uszkodzenie kół pasowych może być spowodowane różnymi czynnikami, natomiast zawsze warto jest regularnie kontrolować ich stan zużycia. Sprawdź, kiedy czas wymienić koła pasowe.

Koło pasowe to element przekładni pasowej współpracujący z pasem napędowym. Jest elementem wyposażenie wielu maszyn wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Regularne sprawdzanie stanu zużycia i poprawności działania kół pasowych jest niezbędną czynnością. Pozwala ona ocenić, jak bardzo wyeksploatowany jest ten element. Często także zapobiega uszkodzeniom, a należy pamiętać, że zużyte koło pasowe może spowodować uszkodzenie pasa.

Niestety, koła pasowe w końcu i tak się zużywają, lecz dzięki regularnej i solidnej konserwacji możemy wydłużyć ten proces. Ogromny wybór kół pasowych znajdą Państwo w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/48-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/kola-pasowe

Uszkodzenia kół pasowych – możliwe przyczyny

Zazwyczaj koła pasowe odmawiają posłuszeństwa w wyniki zużycia. Zużywają się szybciej, jeśli pracują pod znacznym obciążeniem, a to ma miejsce w przypadku intensywnie pracujących maszyn produkcyjnych. Niekiedy bywa, że pracują non-stop, zatem o wyeksploatowanie nietrudno. Czasami jednak koło pasowe zostaje uszkodzone mechanicznie, dlatego warto poznać możliwe przyczyny.

Mechaniczne uszkodzenie kół pasowych często jest spowodowane ich niewłaściwym montażem lub wymianą. Te czynności, tak jak i naprawę, powinna wykonywać osoba posiadająca niezbędną wiedzę i doświadczenie. W innym wypadku firma może mieć nawet kilkudniowy przestój, jeśli maszyna nie będzie w stanie pracować. Inną możliwą przyczyną uszkodzenia koła pasowego może być złe napięcie pasa (nawet przy prawidłowym montażu). Wówczas również istnieje dużo ryzyko, że koło pasowe nie będzie należycie pracować.

Kiedy trzeba wymienić koło pasowe?

Najłatwiejszym w ocenie symptomem tego, że koło pasowe należy zamienić, jest wydobywający się z przekładni hałas. Nawet jeśli stan maszyny jest regularnie kontrolowany. Wyższy niż zazwyczaj poziom hałasu może wskazywać na nieprawidłowości w działaniu koła. Należy wówczas obejrzeć element.

Jeśli specjalista stwierdzi, że koło jest zużyte – koniecznie należy je wymienić. Dokonać można tego w ramach własnego serwisu maszyn, jeśli dana fabryka zatrudnia do tego odpowiednich specjalistów. Jeśli nie – wówczas należy sprowadzić zewnętrznego serwisanta i zamówić nowe koła pasowe. Bardzo ważne jest, aby zużyte elementy wymienić możliwe jak najszybciej, co zapobiegnie długiemu przestojowi maszyny. Z tego powodu warto mieć na stanie koła pasowe na wymianę i nie czekać na sprowadzanie części.

Części mechaniczne takie jak paski klinowe, koła zębate, koła pasowe, łańcuchy dostępne są w sklepie techniczno-narzędziowym Akcesoria.cnc.info.pl.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE