Sitodruk z nadrukiem wielokolorowym: jakie są najlepsze sposoby na osiągnięcie doskonałego efektu?

Sitodruk z nadrukiem wielokolorowym: jakie są najlepsze sposoby na osiągnięcie doskonałego efektu?

Druk na odzieży jest dzisiaj spotykany na każdym kroku, gdyż stosują go zarówno małe, jak i duże marki. Ponadto technologia, taka jak sitodruk jest również stosowana przez małe firmy produkujące ograniczoną ilość odzieży na zamówienie. Sprawdź, czym jest sitodruk i jak wykonać go perfekcyjnie.

Co to jest sitodruk?

Sitodruk jest metodą stosowaną od wielu lat, a nawet wieków. Pierwotnie ta technika była dość prymitywna, jednak na przestrzeni czasu mocno się zmieniła i stała się jedną z najpopularniejszych - wszystko ze względu na swoją prostotę, a także bardzo wysoką jakość osiąganych wydruków. Bazuje ona na wykonywaniu szablonu z siatki tkanej lub metalowej. Często też stosuje się włókna syntetyczne. Możliwości wykonywania szablonów są tu nieograniczone. Sam druk wykonuje się poprzez nakładanie dobrze dopasowanej farby i tłoczeniu jej przez wcześniej przygotowaną matrycę.

Sitodruk, a forma

Chcąc osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, trzeba wykonać precyzyjnie siatkę sitodrukową. Jest to szablon, który pozwoli osiągnąć dany wzór. Na tym etapie trzeba się bardzo przyłożyć i wykonać go z należytą pieczołowitością. Należy zastosować do tego wytrzymały materiał, taki jak nylon, poliester lub metal. Siatka sitodrukowa powinna być od 100 do 150 włókien na centymetr, co pozwala osiągnąć wysoką jakość. Wtedy jedno oczko siatki wykazuje średnicę mniejszą, niż 40 mikrometrów.

Jaka farba do wykonania sitodruku?

Metoda sitodruku wymaga dopasowania odpowiedniego rodzaju farby. Nie każda będzie dobra. Trzeba tutaj uwzględnić, że wybór farby słabej jakości będzie miał dwie konsekwencje. Na początku druk może okazać się nie tak precyzyjny, jak miał być w rzeczywistości i pomimo dobrze wykonanego szablonu, nie wszystko pójdzie po myśli drukującego. W drugiej kolejności druk może łatwo zacząć schodzić z nadrukowywanej powierzchni. Sitodruk wymaga zastosowania farb wodnych dedykowanych do sitodruku lub farb plastizolowych.

Farby wodne pozbawione są PVC, a także formaldeyhydu. Świetnie się rozprowadzają, a ze względu na swoje parametry można nimi zadrukowywać bardzo gęste siatki sitodrukowe. Jednocześnie jest to najlepszy sposób, by osiągać głębokie i żywe kolory. Ich nasycenie barwami będzie na najwyższym poziomie. Farby plastizolowe mają inne parametry. Są o wiele gęstsze, przez co wykazują się wyższym współczynnikiem krycia. Tego typu farby trzeba jednak utwardzać w wysokiej temperaturze przekraczającej 160 stopni. Zwykłe farby rozpuszczalnikowe stosuje się tylko do sitodruku na innych materiałach niż tkaniny.

Co po nałożeniu farby na szablon?

Stosując sitodruk trzeba też wyposażyć się w odwarstwiacz. Pozwala on na zdjęcie szablonu z drukowanego materiału. Bez tego druk zostanie zniszczony lub w ogóle nie będzie się dało ściągnąć szablonu. Trzeba pamiętać, by na każdym etapie stosować materiały dedykowane specjalnie do wykonywania sitodruku, a każdą czynność wykonywać bardzo dokładnie i precyzyjnie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE