Seniorzy zdobywają wiedzę o finansach

Słuchacze Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Wiem więcej" w poniedziałek 6 lutego w MBP uczestniczyli w wykładzie na temat finansów.

W poniedziałek 6 lutego słuchacze Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem więcej” wraz z członkami Klubu „Złotej Jesieni” wzięli udział w wykładzie, który licznie zgromadzonym  seniorom przybliżył problematykę bankowości.

 

Kwestie finansowe - choć są bardzo ważne w życiu każdego człowieka – sprawiają nieraz wiele kłopotów, a nawet mogą mocno skomplikować sytuację finansową rodziny. Niełatwo jest bowiem w dzisiejszych czasach szybko i bezbłędnie orientować się we wszystkich ofertach składanych przez banki, kasy pożyczkowo-kredytowe, czy inne towarzystwa finansowe.

Wykład, przeprowadzony przez dr Ewę Nastarowicz - pracownika Zakładu Finansów i Rachunkowości Banków Uniwersytetu Łódzkiego - traktował o finansach w praktyce, niósł ze sobą spory ładunek wiedzy na temat produktów oferowanych przez banki, kredytów, depozytów, zabezpieczeń gwarantowanych przez instytucje bankowe oraz postępowań finansowych związanych z konkretnymi działaniami.

 

Prelegentka zwróciła też uwagę na konieczność uważnego czytania wszelkich ofert oraz umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji. Wiele zagadnień związanych z założeniem konta, z łatwiejszym i sprawniejszym - dzięki np. internetowi - zarządzaniem własnymi funduszami, mogły stać się bliższe i bardziej zrozumiałe dla seniorów. Osoby 50+ są z reguły dość ufne – może nawet czasami zbyt ufne - ponieważ powierzają nieraz swe finanse różnym bankom, które nie są objęte nadzorem bankowym.

 

Zagadnienia finansowe wzbudziły zainteresowanie seniorów, zaciekawiły ich sprawy oszczędzania i zasad, którymi warto posługiwać się przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych. Miłym akcentem były otrzymane przez słuchaczy wykładu drobne suweniry, które na pewno wszystkim bardzo się spodobały, gdyż  warto na ciężką zimę otrzymać parę grubych skarpet w bogatej kolorystyce i wzorach, kaloryczny batonik oraz gazetki traktujące o sprawach ludzi starszych.

 

- Dobrze się stało, że jako stowarzyszenie mogliśmy wziąć udział w takim spotkaniu, w którym kompetentna osoba mogła nam przybliżyć wiele kwestii podstawowych, a jednak często budzących wątpliwości, przy założeniu konta, czy zaciąganiu kredytów – powiedziała nam jedna ze słuchaczek uniwersytetu, pani Bogusława Rączkowska. - Trzeba przyznać, że często osoby starsze są łatwowierne, nie mają nawyku sprawdzania oferowanych propozycji, łatwo ulegają czarowi osób promujących dane oferty. Po takiej prelekcji na pewno nasza postawa zmieni się.

 

Organizatorzy mają nadzieję, że seniorzy z jednej strony będą czujniejsi w działaniu, ale z drugiej staną się nowoczesnymi zarządcami swych własnych finansów i w pełni zaczną korzystać np. z usług internetowych, te bowiem wychodzą naprzeciw potrzebom szybszego i sprawniejszego załatwianie wielu spraw.

 

Zarząd Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem więcej” i Klubu „Złotej Jesieni” serdecznie dziękują Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Pani Annie Kosendek, za możliwość przeprowadzenia spotkania w sali wykładowej biblioteki.

 


Więcej o:
radomszczański uniwersytet trzeciego wieku wiem więcej rutw finanse miejska biblioteka publiczna
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE