Seans historii w Kinie za Rogiem

Seans historii w Kinie za Rogiem Fot. UM Radomsko

Lokalna Organizacja Turystyczna „Między Wartą i Pilicą” zorganizowała swoistą lekcję historii.

We wtorek 3 października w Kinie za Rogiem odbyło się spotkanie ze Szczepanem Mrozem oraz projekcja filmu „Rozkaz Panie Majorze”. To film dokumentalny wyprodukowany przez Fundację Kultury im. Stefana Kudelskiego, ukazujący szlak bojowy Zgrupowania AK "Ponury-Nurt" i sylwetki jego dowódców - Majora Jana Piwnika "Ponurego" i Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta".

Szczepan Mróz jest Prezesem Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt”, przewodnikiem świętokrzyskim znanym ze swojej działalności patriotycznej mającej na celu upamiętnienie miejsc związanych z walką świętokrzyskich partyzantów. Janem Piwnikiem "Ponurym" i jego żołnierzami zaczął się interesować w latach 80. Wtedy ta historia była zakazana. We wtorek dzielił się swoją wiedzą historyczną z radomszczanami zgromadzonymi w Kinie za Rogiem. Wśród widzów był m.in. sekretarz miasta Jan Suwart.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jarosław Ferenc, Prezydent Miasta Radomska. Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz Miasta Radomska.  

info: UM Radomsko

Więcej o:
kino za rogiem zsdioś kino radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE