ŚDM 2016. Zakaz używania dronów w Radomsku

ŚDM 2016. Zakaz używania dronów w Radomsku

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina o wprowadzanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ograniczeniach w ruchu lotniczym w czasie Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Ograniczenia te dotyczą również Radomska, gdyż w promieniu 50 kilometrów od Jasnej Góry obowiązywał będzie całkowity zakaz lotów modeli zdalnie sterowanych, dronów, paralotni itp.

W dniach 25.07-01.08.2016 r. w okolicach Krakowa oraz w Częstochowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. W związku z imprezą wprowadzono zakazy lotów w promieniu 100 km od Błoni Krakowskich oraz 50 km od Jasnej Góry. Zakaz ten nie obowiązuje jednak rejsowych i czarterowych lotów pasażerskich oraz lotów wykonywanych przez szeroko pojęte służby bezpieczeństwa.

Naruszenie zakazu lotów niesie ze sobą dość poważne konsekwencje. Jeśli ktoś będzie chciał nagrać dronem radomszczańskie wydarzenia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, to musi liczyć się z tym, że jego maszyna może zostać zestrzelona.

Całkowity zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej, zarówno komercyjnych jak i prywatnych. Zakaz obowiązywać będzie też operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez PAŻP długo terminowe warunki lotów w przestrzeniach kontrolowanych CTR.

Jednocześnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina, że zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. A ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze:  kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

Więcej o:
Swiatowe dni młodzieży dron
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE