Sąd rozwiązał OSP Radomsko. Postanowienie nie jest prawomocne

Sąd rozwiązał OSP Radomsko. Postanowienie nie jest prawomocne Fot. M. Patalan

W łódzkim sądzie rejestrowym odbyła się dziś (23 lipca) rozprawa dotycząca przyszłości OSP Radomsko. Wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia skierowało starostwo powiatowe - wszystko dlatego, że strażacy-ochotnicy nie prowadzili przewidzianej w statucie działalności. Sąd przychylił się do tej argumentacji i podjął decyzję o likwidacji OSP.

Wniosek o likwidację stowarzyszenia został złożony przez starostę 23 marca 2021 r. Stało się to po kontroli przeprowadzonej w OSP Radomsko, w ramach której starostwa wezwał władze stowarzyszenia do przedstawienia wyjaśnień i przekazania odpisów uchwał podejmowanych przez walne zgromadzenie. Pismo do starosty w tej sprawie wysłali też radni miejscy z Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego.

- Kontrola wykazała to, co widać gołym okiem, czyli że stowarzyszenie nie wywiązuje się ze swoich statutowych zadań - mówi Jacek Gębicz, przewodniczący komisji. 

Postanowienie nie jest prawomocne. Jeśli jednak stowarzyszenie nie złoży odwołania od decyzji sądu, w przeciągu najbliższych tygodni rozpocznie się proces likwidacyjny OSP Radomsko, m.in. ustanowiony zostanie likwidator.

Czy oznacza to, że Kinema stanie się własnością miasta? Statut OSP jest w tej kwestii jednoznaczny: w przypadku rozwiązania stowarzyszenia „majątek stanowiący własność OSP przechodzi na własność Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, z zastrzeżeniem, że majątek ma zostać przeznaczony ma potrzeby osób niepełnosprawnych”. Póki co zatem nie możemy spodziewać się przejęcia budynku byłego kina.

Więcej o:
kinema osp radomsko sąd starostwo powiatowe
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE