Rozwój czy stagnacja? Dawid Wawryka pyta

Podczas pierwszej sesji nowej rady miejskiej w Urzędzie Miasta, 19 listopada Dawid Wawryka na jednej z przerw zorganizował krótką konferencję. Padły na niej pytania w stronę nowo zaprzysiężonej rady i prezydenta, czy chcą dla miasta rozwoju czy stagnacji. Przedstawił też harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 na 2019 rok.

Konferencja Dawida Wawryki była spowodowana tym, że chciał poinformować prezydenta Jarosława Ferenca oraz radnych, o tym iż pojawił się nowy harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie na różne działania wraz z planowanymi terminami ogłoszenia konkursów. W harmonogramie wypisano na jakie typy projektów można uzyskać środki na dofinansowanie. Wawryka zwrócił uwagę na fakt, że środki, o które będzie można się ubiegać są przeznaczona na walkę ze smogiem, na termomodernizację, na przygotowanie terenów inwestycyjnych dla nowych przedsiębiorców, na autobusy niskoemisyjne, czyli na wszystko to co w mieście jest potrzebne. Dlatego też skierował na piśmie pytania czy zarówno prezydent, jak i nowi radni znają opublikowany harmonogram i czy są do niego przygotowani, pod względem kadry oraz czy w budżecie miasta na przyszły rok są już zaplanowane środki na poszczególne projekty. Gdyż to co uda się zdziałać radnym i prezydentowi do końca roku 2018, będzie odpowiedzią o to jakie środki i na jakie działania miasto będzie próbowało pozyskać fundusze w przyszłym roku.

- Radomsko jest na trzecim miejscu, ale od końca w rankingu miast, które ubiegają się o środki unijne w województwie łódzkim. To był powód, dla którego w debacie prezydenckiej na pytanie, jaka byłaby moja pierwsza decyzja, kiedy zostałbym prezydentem, odpowiedziałem – wzmocniłbym zespół, który pozyskuje środki zewnętrzne. Bardzo się cieszę, że w drugiej turze wyborów prezydent Jarosław Ferenc przejął ten postulat i powiedział, że wzmocnił wydział, który będzie zajmował się pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Nie jesteśmy w stanie być intensywnie rozwijającym się miastem bez tych środków. Właśnie ukazał się harmonogram pozyskiwania środków zewnętrznych. Dlatego dzisiaj, Instytut Miasto Otwarte po pierwsze publikuje te środki, o które nasze miasto może się ubiegać, ale też jednocześnie zadajemy pytanie panu prezydentowi. Czy już wzmocnił ten zespół? I czy jesteśmy przygotowani na stanie się liderem wśród miast, które pozyskują te środki zewnętrzne
- mówił podczas konferencji Dawid Wawryka.

Dla Dawida Wawryki właśnie teraz, kiedy pojawia się harmonogram naborów wniosków oraz kiedy ustalany będzie budżet na przyszły rok, jest czas na pytania, o to co ma w mieście zostać zrealizowane. Powstanie organizacji Instytutu Miasto Otwarte ma bowiem na celu motywowanie władzy do zajmowania się sprawami ważnymi dla mieszkańców. Stąd też pytanie o wybór pomiędzy rozwojem czy stagnacją. Na co postawią samorządowcy?

Więcej o:
instytut miasto otwarte radomsko sesja miejska radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE