Rozpoczął się remont ul. Narutowicza w Radomsku. Wprowadzono nową organizację ruchu

Fot. Wojciech Bojdo/ Klaudia Gajda

Zgodnie z zapowiedziami, we wtorek 7 listopada 2023 r. na DK91 w Radomsku (ul. Narutowicza) rozpoczęły się prace związane z budową chodnika i ciągu pieszo–rowerowego. Wszystko zakończy się jesienią 2024 roku.

Prace, o których mowa mają na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez ułatwienie komunikacji pieszej i rowerowej. Pracami objęty został odcinek trasy o długości ok. 1,8 km między rondem (u zbiegu z u obwodnicą miasta) i ul. Witosa.

- Jadąc w kierunku centrum Radomska po prawej stronie drogi powstanie chodnik, który będzie miał 2 metry szerokości, zaś po drugiej stronie drogi zostanie wybudowany ciąg pieszo–rowerowy o szerokości 3 metrów. W ramach przedsięwzięcia na tym odcinku trasy pojawią się także cztery zatoki autobusowe wraz z dojściami - wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.

Przebudowane zostaną ponadto skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Niezależnie od tego wybudowane będzie oświetlenie na sześciu przejściach dla pieszych, a także oświetlenie uliczne. Powstanie także kanał technologiczny (dla sieci cyfrowych) oraz kanalizacja deszczowa.

Dodatkowo przy okazji realizacji inwestycji miasto będzie budowało na tym odcinku kanalizację sanitarną.

- Prace wymagają dość istotnych zmian w organizacji ruchu. Ulica Narutowicza – DK91 będzie zamknięta na odcinku od ronda (u zbiegu z obwodnicą) do ul. Witosa. Zakaz nie będzie jednak dotyczył pojazdów komunikacji zbiorowej i dojazdów do posesji – przekazał rzecznik.

W czasie realizacji inwestycji, na ul. Narutowicza należy się spodziewać wzmożonych kontroli policji.

- Naszym zadaniem będzie przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców dojeżdżających samochodami do swoich posesji oraz o bezpieczeństwo osób wykonujących prace na tym odcinku drogi. Na zamkniętym odcinku ulicy Narutowicza poruszać się mogą tylko mieszkańcy, pracownicy znajdujących się tam firm oraz pojazdy komunikacji miejskiej. Pozostali kierowcy powinni kierować się na wyznaczone objazdy. Będziemy dbać o to, by nieodpowiednie osoby na ten odcinek nie wjeżdżały. W pierwszej kolejności będziemy zwracać uwagę kierowcom, by stosowali się do nowej organizacji ruchu. Jeśli nie będą się stosować, będziemy nakładać mandaty – mówi Mariusz Pawłowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

- Spodziewamy się, że natężenie ruchu na pozostałych ulicach miasta będzie niestety zwiększone. Te utrudnienia muszą potrwać jakiś czas po to, żeby później było lepiej – dodaje Mariusz Pawłowski.   

Objazdy

Jadący DK91 od strony Piotrkowa Trybunalskiego w kierunku Częstochowy kierowcy muszą dojechać do obwodnicy miasta, skręcić na rondzie w prawo i dojechać nią do ul. Brzeźnickiej DK42, którą powrócą do centrum i dalej będą mogli kontynuować podróż DK91. Analogicznie w przeciwnym kierunku (w galerii zdjęć).

Z kolei podążający DK42 (ul. Brzeźnicką) od strony Pajęczna w kierunku Końskich muszą zjechać na obwodnicę miasta, dojechać do ronda u zbiegu z DK91 (oraz ulicami Dobryszycką i Sikorskiego) i tą ostatnią dotrzeć do DK42, którą będą mogli kontynuować podróż w kierunku wschodnim. W przeciwnym kierunku korzystamy z tej samej trasy.

Tymczasowa organizacja ruchu (TOR) będzie się zmieniała zależnie od etapu prowadzonych prac, o czym GDDKiA będzie informować na bieżąco.

Prace będą trwały do końca jesieni przyszłego roku. W pierwszym etapie powstanie odwodnienie deszczowe, kanał technologiczny i przeprowadzona będzie wycinka drzew. Pozostałe prace ruszą wiosną.

Inwestycja realizowana jest w ramach programu Poprawy Ochrony Zdrowia Pieszych i Rowerzystów. Koszt przedsięwzięcia to blisko 11,5 mln. zł. Nie obejmuje budowy oświetlenia ulicznego, który leży po stronie gminy.

Rzecznik GDDKiA apeluje do kierowców, aby odcinek między Kamieńskiem i Radomskiem pokonywali autostradą A1. Unikną wówczas przymusowych postojów i opóźnień w podróży.

Czytaj też: W środę rusza remont ul. Piastowskiej w Radomsku. To oznacza kolejne utrudnienia komunikacyjne w mieście!

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko ulica narutowicza remont przebudowa gddkia remont ulicy narutowicza utrudnienia organizacja ruchu inwestycja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE