Rozmowa kwalifikacyjna - O co zapytać siebie przed spotkaniem?

Rozmowa kwalifikacyjna - O co zapytać siebie przed spotkaniem?

Do rozmowy kwalifikacyjnej warto dobrze się przygotować. Od jej przebiegu może bowiem zależeć, czy dostaniesz wymarzoną pracę. Znajomość oferty przedstawionej przez pracodawcę, umiejętne dopasowanie do niej swoich kompetencji i wreszcie jasno określone oczekiwania związane z nową pracą mogą okazać się niezwykle pomocne w zdobyciu posady. O co zapytać siebie przed spotkaniem z rekruterem?

Czy moje kompetencje odpowiadają oczekiwaniom pracodawcy?

Pierwszym pytaniem, jakie trzeba zadać sobie przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, jest zbieżność własnych kompetencji z oczekiwaniami pracodawcy. Zajrzyj więc ponownie do oferty pracy i przygotuj prezentację swoich umiejętności w taki sposób, by przedstawić płynące z nich korzyści dla firmy.

Zerknij w inne oferty dotyczące stanowisk podobnych do tych, o które aplikujesz. Znajdziesz je m.in. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Być może zaprezentowana w nich praca zainspiruje Cię do przedstawienia umiejętności, które wyróżnią Cię z tłumu pozostałych kandydatów.

Co zawiera moje CV i List Motywacyjny?

Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną sprawdź, czy pamiętasz informacje, które zawarte zostały w dokumentach aplikacyjnych. Zainteresowania i kwalifikacje wspomniane w CV oraz osiągnięcia i plany zawodowe opisane w Liście Motywacyjnym mogą być tematem, który zainteresuje rekrutera. Przygotuj się więc do rozwinięcia prezentacji swoich atutów w interesujący sposób.

Czy znam specyfikę firmy i branży, w jakiej ona funkcjonuje?

Nawet jeśli oferta pracy nie wymaga znajomości danej branży, dobrze jest mieć przynajmniej ogólne pojęcie o tym, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz. Zajrzyj na jej stronę internetową i sprawdź, jakie świadczy usługi lub jakiego rodzaju produkty sprzedaje. Dowiedz się, czy ma na swoim koncie sukcesy i przede wszystkim dowiedz się jak najwięcej na temat stanowiska, o które się ubiegasz.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE