Rowery górskie – wiekowa pamiątka z komunii czy nowoczesny pojazd?

Rowery górskie – wiekowa pamiątka z komunii czy nowoczesny pojazd?

Historia rowerów górskich z prawdziwego zdarzenia sięga lat 80. W trakcie tej dekady zdominowały one rynek rowerowy za oceanem, a w latach 90 były najpopularniejszym widokiem na polskich ulicach. Dziś spotykamy je rzadziej. Czy oznacza to że nadszedł zmierzch „górali”? Wręcz przeciwnie!

Lata 90. i moda na "górale"

Moda na rowery górskie zawitała do Polski w latach 90. Rower MTB był wówczas marzeniem każdego dzieciaka, który do tej pory poruszał się klasycznym składakiem typu Wigry 3 lub dość niepraktycznym BMX-em. „Góral” stał się standardowym prezentem komunijnym wręczanym przez rodziców chrzestnych, ale moda nie ominęła także dorosłych amatorów jednośladów. Dobrze świadczy o niej muzyczny szlagier z 1997 roku Rowery Dwa autorstwa poznańskiego rapera Yaro.

Typowy ówczesny rower górski posiadał stalową lub aluminiową ramę, koła o średnicy 26 cali, w wersji premium przedni, archaiczny dzisiaj, bo sprężynowy amortyzator. Właściciele rowerów MTB chwalili się liczbą dostępnych przerzutek ze względu na trzy zębatki umieszczone na korbie.

Współczesne rowery górskie

W kolejnych dekadach "górale" były stopniowo wypierane przez inne typy rowerów. Jednak to wcale nie oznacza, że odeszły do lamusa. O ile w latach 90. rower górski był nie tylko modny, ale również uniwersalny, bo posiadacze takich jednośladów korzystali z nich zarówno w mieście, jak i w trudniejszym terenie, o tyle współcześni miłośnicy rowerów dokonują bardziej świadomych decyzji zakupowych lub posiadają dwa jednoślady.

Do jazdy po ścieżkach rowerowych służą rowery miejskie. Modele trekkingowe, crossowe i gravel mają uniwersalne przeznaczenie i nadają się wyśmienicie do turystyki rowerowej. Miłośnicy dużych prędkości przesiedli się na „szosy”. Rowery górskie, dziś wyposażone w koła o średnicy 29 cali, hydrauliczne amortyzatory i hamulce tarczowe, pozbawione przedniej przerzutki i coraz częściej karbonową ramę stały się nowoczesnymi maszynami używanymi przede wszystkim zgodnie z przeznaczeniem, czyli do jazdy po górach i trudnych odcinkach leśnych.

Elektryczny rower górski i jego zalety

Najnowszym trendem są natomiast rowery górskie elektryczne, w których napęd elektryczny wspiera pracę mięśni kolarza. Często stanowią dobry wybór dla początkujących, a tym bardziej osób, które nie posiadają jeszcze wystarczająco wyrobionej kondycji, by pokonywać profesjonalne trasy i trudne wzniesienia, jednak nie chcą rezygnować ze wspólnych wycieczek w gronie znajomych.

Współczesne rowery górskie mają zdecydowanie bardziej sportowy charakter niż te z lat 90., posiadają specjalizacje, takie jak XC, trial, downhill czy enduro i zapewniają swoim właścicielom jeszcze więcej frajdy na trasach, do których zostały stworzone!

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE