Roman Walas: Cmentarz budowlą? To absurd

Roman Walas: Cmentarz budowlą? To absurd Fot. M. Kołaczkowski

O tym, że na Nowym Cmentarzu w Radomsku zaczyna brakować miejsca na nowe pochówki mówi się od dawna.

Rok 2018. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa cmentarza komunalnego. Wszystko wskazuje na to, że taka inwestycja – i to w niedługim czasie zostanie zrealizowana.

- Na Nowym Cmentarzu w Radomsku nie ma już miejsca na nowe kwatery – alarmował w marcu 2018 roku zarządca nekropolii Roman Walas oraz ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Lamberta.

W listopadzie 2019 roku w prasie lokalnej czytaliśmy, że z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że nowa nekropolia znajdzie się tuż za Nowym Cmentarzem, na polach wiodących w kierunku Strzałkowa. Miały się rozpocząć procedury związane z uruchomieniem cmentarza, w przyszłym - rozpocznie się przygotowanie terenu.

Miasto rozważało wcześniej kilka miejsc pod budowę cmentarza, m.in. przy ul. Brzeźnickiej, w Stobiecku Miejskim. Z tych planów magistrat jednak się wycofał.

- Planujemy, że cmentarz zajmie powierzchnię od 4 do 11 ha. Położony będzie na polach za Nowym Cmentarzem. Przeprowadziliśmy tam już badania geologiczne, które nie wykluczają takiej lokalizacji – wyjaśniali wtedy miejscy urzędnicy, a z akceptacją nie powinno być problemów, bo cmentarz znalazł się w projekcie studium zagospodarowania miasta.

Mamy rok 2022

- Sprawę braku miejsca na cmentarzu zgłaszaliśmy już w 2006. Była wtedy koncepcja budowy cmentarza komunalnego, która upadła. Cały czas przypominaliśmy o powiększeniu cmentarza – komentuje Roman Walas zarządca cmentarzy w Radomsku, gość portalu Radomsko24.pl.

W czym dzisiaj jest problem?

- Problem polega w biurokracji. System funkcjonowania w gospodarce jest okropny. Jest robiony plan zagospodarowani przestrzennego, następnie geolodzy robią badania sanepid robi ustalenia. I co dzisiaj? Jest powtarzanie tych samych procedur - komentuje Roman Walas.

- Nie jestem w stanie zrozumieć co się zmieniło przez ten czas. Pełnym nieporozumieniem jest to, że cmentarz został potraktowany jako budowla. Proszę sobie wyobrazić, jaki to jest absurd. Nie budujemy kaplicy, wodociągu czy żadnego zaplecza socjalnego. My tylko rozszerzamy obszar grzebalny. Rzecz wydaje się prosta. We wszystkich dokumentach, jest to cmentarz, ale nie wolno dokonywać pochówku – komentuje Walas.

Rozmowa z Romanem Walasem zarządcą radomszczańskich cmentarzy na portalu Radomsko 24.pl w środę 23 lutego o godzinie 19.45. Zapraszamy.

Więcej o:
staszczyk niezależnie irek staszczyk roman walas
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE