Okapy kuchenne są niezbędnym elementem w każdej kuchni. Dzięki nim przede wszystkim pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów. Pomagają nam również utrzymać kuchnię w czystości, chronią nasze meble przed osadzającym się tłuszczem oraz parą wodną. Funkcje okapu już znasz! Warto jednak pamiętać, że współczesne modele są produkowane nie tylko z myślą o funkcjonalności, ale także o designie. Okap może znacząco wpłynąć na ogólny wystrój wnętrza. Jednak na samym początku zastanów się, jaki okap wybrać: przyścienny, pod zabudowę, wyspowy, kominowy czy w blacie?
Okap przyścienny
Okap przyścienny (okap wiszący) cieszy się dużą popularnością. Ze względu na różnorodność form łatwo wpisuje się w wystrój wnętrz o różnej stylistyce. Jest montowany do ściany. Może mieć formę klasycznego prostokątnego urządzenia lub bardziej designerskiego modelu, np. skośnego lub półokrągłego. Zagospodarowuje przestrzeń między szafkami nad płytą grzewczą. Występuje w różnych szerokościach, począwszy od 40 cm, a skończywszy na 150 cm. Okapy przyścienne dzielimy na:
- okapy przyścienne skośne (inaczej nazywane są wertykalnymi) – uchylne, bardzo wygodne w użytkowaniu;
- okapy przyścienne standardowe – klasyczne w kształcie odwróconej litery „T”;
- okapy przyścienne okrągłe – w formie tuby lub elipsy.
Okap pod zabudowę
Model ten zabudowuje się w szafce w ciągu mebli kuchennych. W przypadku tego typu okapu należy już na etapie projektowania kuchni wiedzieć, jaki okap podszafkowy wybrać. Wymaga wycięcia odpowiedniego otworu w meblu. Zajmuje mało miejsca, dlatego sprawdzi się nawet w niewielkiej kuchni. Wyróżniamy 2 rodzaje okapów podszafkowych:
- wkład do zabudowy – inaczej nazywany okapem szafkowym, pracuje wydajnie, jest niewidoczny i dyskretny;
- okap wysuwany (teleskopowy) – jego przednia część jest wysuwana poprzez wyciągnięcie listwy.
Okap wyspowy
Okap kuchenny wyspowy montowany jest do sufitu, najczęściej pośrodku kuchni tuż nad wyspą, na której znajduje się płyta grzewcza. Może on pracować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg, lecz w drugim przypadku rura powinna być schowana, np. w podwieszanym suficie. Okap wyspowy to nie tylko użyteczny sprzęt, ale przede wszystkim fantastyczny element wystroju wnętrza. Sprawdź, jak pięknie prezentuje się np. okap wyspowy czarny Shadow Focus lub Mediolan Focus.
Okap sufitowy
Okap sufitowy, jak sama nazwa wskazuje, jest zabudowany w podwieszanym suficie, w taki sposób by zlicować go z jego krawędzią. Staje się dzięki temu niewidoczny. Sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Z powodzeniem pełni funkcje oświetleniowe, co sprawia, że niejednokrotnie trudno odróżnić go od nowoczesnej lampy. Model ten najczęściej zastępuje okap wyspowy.
Okap w blacie
Okap w blacie to znakomite urządzenie pod względem estetycznego designu. To model, którego praktycznie nie widać. Element, który jest widoczny to jedynie listwa umiejscowiona na blacie. To na niej umieszczone jest sterowanie urządzeniem. Uruchamia się je dotykowo bądź za pomocą pilota. Urządzenie znajduje się tuż za płytą grzewczą. Powietrze zasysane jest wraz z zanieczyszczeniami przez wąską szparę w górnej części obudowy.
Okap kominowy
Okap kominowy montowany jest przy samej ścianie. To bardzo popularna konstrukcja, która jest często spotykana w nieco większych pomieszczeniach. Podłączana jest do instalacji kominowej/wentylacyjnej, specjalnie przeznaczonej do odprowadzania powietrza na zewnątrz budynku. W przeciwieństwie do okapu podszafkowego – będzie dobrze widoczny we wnętrzu. Z tego powodu przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na design okapu. Na rynku znajdziesz urządzenia dostosowane do wielu różnych stylów. Warty uwagi jest okap kominowy 60 Walencja Focus, który sprawdzi się też jako ozdoba kuchni.
Okapy kuchenne są dostępne w asortymencie sklepów internetowych. Bez konieczności wychodzenia z domu, wybierz model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zapewnij sobie komfort podczas gotowania!