Rekruci WOT szkolą się w Łasku

Rekruci WOT szkolą się w Łasku Fot. WOT

Ponad 100 ochotników stawiło się 2 września na szkolenie podstawowe do 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za tydzień dołączy do nich kolejnych 50 rekrutów, którzy odbędą szkolenie wyrównawcze.

- To liczne powołanie ochotników. Duże zainteresowanie służbą spowodowane jest niewątpliwie sytuacją polityczną za wschodnią granicą. Ponadto, powstał nasz trzeci batalion lekkiej piechoty w Łasku, co wiąże się z pozyskaniem ochotników z tego regionu – powiedział ppłk Marcin Markiewicz, zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po przejściu ewidencji kandydaci pobrali ekwipunek niezbędny dla żołnierza i podeszli do testu sprawności fizycznej, podczas którego obowiązywały 3 dyscypliny – marszobieg na dystansie 3 km, skłony tułowia w przód oraz ugięcia ramion czyli tzw. „pompki”. Pierwszy dzień powołania to także szkolenia teoretyczne z zakresu BHP, przepisów prawa dotyczących żołnierzy obrony terytorialnej i ochrony informacji niejawnych.

Podczas kolejnych dni „szesnastki” przyszli żołnierze będą szkolić się z taktyki, topografii i strzelectwa na terenie koszar w Łasku. Na zakończenie czeka ich egzamin sprawdzający, tzw. „pętla taktyczna”. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 17 września na Rynku Miejskim w Łasku.

Szeregi łódzkich Terytorialsów poszerzą się w najbliższym czasie o blisko 150  żołnierzy.

Więcej o:
wot szkolenie wot
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE